Spania ajunge pentru prima data in finala Campionatului Mondial, dupa ce a invins Germania, scor 1-0.

Echipa lui Vicente del Bosque este in culmea fericirii deoarece si-au dus pentru prima data tara intr-o finala de Cupa Mondiala. Omul meciului a fost Puyol, care in minutul 73 a surprins nationala Germaniei printr-un gol senzational inscris printr-o lovitura de cap.

Meciul a debutat intr-un mod mai deosebit, intrucat in minutul 4, un suporter a intrat pe gazon, acesta fiind primul incident de acest gen de la Mondialul din Africa de Sud.

Spania a dominat meciul, avand posesia balonului intr-o proportie mai mare si cele mai multe ocazii la poarta adversa.

Nationala iberica va intalni Olanda in finala Campionatului Mondial duminica, fiind prima finala intre doua echipe europene jucata in afara Batranului Continent. [Olanda, prima finalista]

De asemenea, ambele reprezentative nu au castigat pana acum o cupa Mondiala.

• Componenta echipelor:

Germania: Neuer - Lahm, Friedrich, Mertesacker, Boateng - Khedira, Schweinsteiger - Trochowski, Ozil, Podolski - Klose