Spania a invins in sferturile Campionatului Mondial de Fotbal Paraguay, datorita atacantului David Villa, scor 1-0.

Ibericii i-au dominat pe gazon pe sud-americani, care le-au dat insa bataie de cap cu defensiva foarte bine pusa la punct. Daca in prima repriza, echipele mai mult s-au tatonat, in cea de-a doua, am vazut doua penalty-uri ratate de ambele parti si un gol senzational inscris in minutul 83 de David Villa.

Spania va intalni in semifinale Germania, fapt care face ca finala de la Campionatul European din 2008 sa se joace din nou in semifinalele Cupei Mondiale. [Vis spulberat: Germania a macelarit Argentina]

FIFA l-a desemnat pe spaniolul Iniesta omul meciului.