Serbia a reusit o victorie imensa in fata nemtilor, in a doua partida din grupa D a Campionatului Mondial.

Desi nemtii au castigat primul meci cu scorul de 4-0, in fata Australiei, Serbia le-a demonstrat ca nu este singura echipa promitatoare de la mondiale. Astfel, sarbii sunt iar in carti, dupa ce in ultimul meci pierdusera cu Ghana (scor 0-1), relansand lupta din grupa D.

• Rezumatul meciului:

Nemtii au inceput in forta partida, cu trei mari ocazii de gol in primele minute ale meciului.

Dupa eliminarea lui Miroslav Klose, in minutul 37, Germania a jucat cu un om in minus, urmand ca sarbii sa profite de acest fapt si sa deschida scorul la scurt timp, prin Milan Jovanovic, care l-a invins pe Neuer cu un sut din apropiere. Nemtilor le-a mers rau si in cea de-a doua repriza, Podolski ratand un penalty.

Portarul sarbilor, Stojkovic, a fost ales de FIFA omul meciului.

Astfel, sarbii au sanse mari pentru calificare, iar in ultima etapa vor evolua in fata Australiei.

CM 2010: Germania-Australia, 4-0