Aflu aceasta noua teribila veste, de pe blogul Medusei (cea mai activa luptatoare pentru drepturile femeilor din Romania, in blogosfera) si ader dezacordului pe care il afirma ea, impotriva acestor masuri ilogice si “trase de par” ale guvernantilor.
Mai mult decat atat, odata cu ANES au fost desfiintate Autoritatatea Nationala pentru Protectia Familiei si a Drepturilor Copilului, Autoritatea Nationala pentru Persoanele cu Handicap, Institutului National pentru Prevenirea si Combaterea Excluziunii Sociale a Persoanelor cu Handicap (Ordonanta de Urgenta 68/2010, Art. 2. (1)) In "traducere", de la 1 iulie 2010, categoriile vulnerabile nu mai sunt reprezentate politic.
Medusa comenteaza in detaliu acest ultim gest sfidator la adresa valorilor contemporane cu care ne trateaza guvernul nostru: “Mai presus de orice, gestul guvernului este unul simbolic. In teorie, Ministrul Seitan vrea sa dea impresia ca face restructurari si ca adopta masuri de austeritate". In realitate, desfiintarea acestei agentii arata ca in mintea ministrilor si a Prim Ministrului Romaniei preocuparea pentru drepturile femeilor este zero. Reprezentantilor guvernului nu le pasa ca Romania e tara in care 1,2 milioane de femei sunt victime ale violentei domestice, ca e nr. 1 in traficul de femei din Europa, ca romancele continua in majoritatea familiilor sa se ocupe singure de treburile casei si cresterea copiilor pentru ca nu exista educatie care sa schimbe mentalitatile lor si ale sotilor lor, si nu in ultimul rand, ca imaginea femeilor in emisiunile televizate se degradeaza de la an la an, scrie Garbo.
Guvernul Romaniei vrea sa iasa bine la cifre si sa spuna ca a facut restructurari si economie la buget. Sacrificarea A.N.E.S, alaturi de agentia de protectie a drepturilor copilului si agentia pentru persoanele cu handicap arata inca o data ca guvernul Boc este las, lovind in cei vulnerabili si fara suport din partea unor grupuri de interese, gasti si cumetrci.
Desfiintarea A.N.E.S. s-a facut fara nici un fel de consultare. Nimeni, nici macar angajatii acestei minuscule agentii, n-a stiut nimic pana cand desfiintarea nu s-a adoptat prin OUG in sedinta de Guvern.
In aceste conditii, politiciana Cristina-Ancuta Pocora (PNL) are un mesaj pentru primul-ministru al Romaniei, care da dovada, prin aceste noi decizii pe care le aproba, de o ignoranta crasa: “Domnule Boc, cum ar fi daca cineva v-ar discrimina, v-ar lua dreptul la viata, pentru ca sunteti mic de statura, nu sunteti blond si nu aveti picioare frumoase?!”
L'Oréal și UNESCO: 500.000 lei pentru cercetarea științifică în...
Cititi articolul in intregime in Garbo.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Avionul care ar fi dispărut în 1955 și ar fi reapărut în 1985. Adevărul din...
Sursa: garbo.ro
-
FOTO: Destinații de schi aproape de casă pentru vacanța de iarnă 2025–2026....
Sursa: kudika.ro