Politiciana Gabriela Cretu (PSD) impreuna cu redactorul Garbo, Iulia Sima, au dat o conotatie feminista problemelor socio-politice cu care ne confruntam in acest moment in care cu totii simtim parca, un soi de panica in fata unei provocari. Barbatii din politica romaneasca au luat decizii, le vom suporta cu totii. Sa nu uitam insa, in casele noastre, femeile sunt cele care duc de cele mai multe ori greul.
Desi se vorbeste prea putin despre asta, toate statisticile arata ca in Romania, populatia feminina este foarte activa: in mediul de afaceri, in ong-uri.
Stim de asemenea ca sistemul bugetar este feminizat. Deci, romancele vor fi direct afectate de criza financiara. Vom fi puse in fata provocarilor de tot felul.
Gabriela Cretu a raspuns cu entuziasm si foarte multa sensibilitate, provocarii de a vorbi despre femeile romance si despre criza, aspect care este din pacate, eludat din dezbaterea publica.
Iulia Sima: Puteti sa descrieti in cateva cuvinte portretul “femeii romance”? Gabriela Cretu
Sunt unanim recunoscute ca frumoase; sunt inteligente si studiaza; muncesc dublu, o data la serviciu si a doua oara acasa. Nu se apreciaza pe ele insele la justa valoare si nu sunt apreciate la justa valoare. In decizia publica sunt ca si absente.
Cele mai mici salarii sunt in domeniile in care ele sunt majoritare. Se vand ieftin. Nu ma refer la cele care sunt nevoite sa-si vanda corpul pentru cateva zeci de lei ca sa supravietuiasca; ele sunt doar o fata a problemei; dureroasa. Cealalta fata o formeaza miile de tinere supercalificate care lucreaza prin marile corporatii din Romania pana cad din picioare si mor (la propriu) pentru salarii de cateva ori mai mici decat cele platite de aceeasi firma in alte parti. Ma gandesc si la cele care accepta sa fie prezentate la televiziune ca si cum ar fi prajiturele – decorate frumos si fara niciun mesaj de spus… Exista si exceptii, se intelege; aceasta este si problema – ca sunt doar exceptii. Trebuie sa le inmultim pana devin majoritare.
Valentin Ștefan, Director General Compania Națională Poșta Română...
IS: Ce atitudine ar trebui sa aiba femeile in fata unei situatii limita cum ar fi criza financiara?
GC: Gandeam ca, folosita prea des, expresia se demonetizeaza. Situatia limita privea, din punctul meu de vedere, doar deciziile greu de luat legate de viata sau moartea cuiva drag, reactiile in cazul unei catastrofe naturale… Restul era viata; doar ca viata poate fi si nedreapta si plina de situatii dificile.
M-am razgandit. Aveti dreptate. Cand trebuie sa alegi intre a da mancare la copii si a plati rata la banca pentru ca, in caz contrar, te evacueaza din casa, putem vorbi de o situatie limita. Femeile traiesc asemenea situatii deseori, nu doar in vremuri de criza generala; au antrenament. In general, ele reactioneaza mai calm si mai eficient in asemenea situatii; asa zic psihologii; asa arata si realitatea.
De exemplu, mie imi place sa spun ca „ma trag” din Ana Aslan, nu din Elena Ceausescu. Afirm asta ori de cate ori misoginii aduc in discutie multele Elene din istoria noastra drept argument ca femeile nu au ce cauta in politica.
Se termina banii la Senat. Tariceanu: Suntem intr-o situatie de...
Citeste inetrviul integral pe garbo.ro.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro