"Ne asteptam inca la o recesiune in Statele Unite in 2008", a spus Coulton, citat de Reuters. Agentia de evaluare financiara Fitch confirmase, in 9 mai, ratingul 'AAA' pentru credite pe termen lung in dolari si in valute al Statelor Unite ale Americii, ca urmare a standardului de viata ridicat, a competitivitatii, a cadrului institutional solid si a sistemului politic stabil, potrivit Fitch.
Calificativul 'AAA' al Statelor Unite era sustinut de standardele ridicate de viata, de competitivitatea si flexibilitatea de pe pietele de bunuri, de caracterul solid al cadrului institutional si de stabilitatea sistemului politic. Corelate cu adecvarea politicilor, aceste elemente au ajutat SUA "sa se bucure de o decada de inflatie scazuta si stabila - in medie de 2,6% in perioada curpinsa intre 1998 si 2007 - si de o volatilitate redusa a productiei", sustin analistii de la Fitch.
"Ar putea, insa, exista un efect de exacerbare a ingrijorarii pe termen lung din cauza impactului majorarii costurilor asigurarilor sociale asupra bugetului", observau analistii Fitch la acel moment.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Kevin Casian Bordea, triplu campion mondial la Mumbai. România urcă pe harta...
Sursa: garbo.ro
-
Concurenții din tribul Los Niños au parte de noi provocări la Survivor
Sursa: kudika.ro