Cercetatorii, condusi in prezent de Phil Klotzbach, afirmasera in luna decembrie si ca trei dintre cele sapte uragane vor fi puternice, viteza vantului depasind 178 de kilometri pe ora.
In medie, in sezonul uraganelor se inregistreaza aproximativ 10 furtuni tropicale si sase uragane, dar cercetatorii sunt de parere ca Atlanticul se confrunta cu o perioada de intensificare a furtunilor care a inceput in 1995 si care ar putea dura intre 25 si 40 de ani. Anul trecut, s-au format 15 furtuni tropicale, dintre care sase au devenit uragane.
Gray a avertizat recent ca incalzirea apei in zona coastelor iberice si in nord-vestul Africii, cu 0,3 - 0,5 grade Celsius in ultimele luni si fenomenul La Nina, adica racirea apelor de suprafata ale Oceanului Pacific intre cele doua tropice, ar putea favoriza formarea uraganelor in urmatorul sezon.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Îți curge sânge din nas? Cauze posibile ale epistaxisului și când ar trebui...
Sursa: garbo.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Spectacol total de Paşte: vedetele se întrec la Bătălie pe veselie încurajate...
Sursa: kudika.ro