''Acesta este ultimul meu summit", a declarat el in cursul unei conferinte de presa dupa o prima reuniune de lucru a conducatorilor europeni, reuniti joi si vineri, la Bruxelles.
Prodi si-a anuntat apoi decizia de a nu participa la alegerile europene in 2009 si a respins ipoteza de a-si asuma, sub presiunile sustinatorilor sai, noi atributii. Romano Prodi a prezidat Comisia Europeana din septembrie 1999 pana in octombrie 2004.
Anuntul vine dupa ce, la inceputul acestei saptamani, premierul italian a precizat ca nu va mai participa la urmatoarele alegeri legislative si ca nu va mai juca nici un rol, in viitor, pe scena politica din Italia, potrivit "Il Messaggero".
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro