"Daca partea rusa este atat de ingrijorata de bazele militare, atunci Ucraina nu le va permite... Suntem pregatiti sa stabilim acest lucru prin Constitutie", a spus presedintele Viktor Iuscenko , anunta NewsIn.
Aceasta decizie a fost luata dup ace Putin l-a avertizat pe Iuscenko ca in cazul aderarii tarii sale la NATO, Moscova ar putea fi obligata sa isi indrepte rachetele spre aceasta tara.
Constitutia Ucrainei interzice deja gazduirea de baze militare straine, cu exceptia celei a Marinei ruse de la Sevastopol.
Ucraina a solicitat sa fie inclusa in Planul de actiuni in vederea aderarii la NATO , primul pas spre a deveni membra. Tarile membre vor discuta aceasta cerere la summitul NATO de la Bucuresti, din 2-4 aprilie.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Claudia Pătrășcanu s-a împăcat cu iubitul după despărțirea de acum trei luni....
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani 19–25 ianuarie 2026: decizii mai clare și pași siguri spre...
Sursa: garbo.ro