„Acuzatul Mahmud Zuahiri, cunoscut drept 'poetul al-Qaida', l-a defaimat pe rege intr-un poem publicat pe internet, in care acoperea al-Qaida cu elogii”, potrivit sursei.
Abdel Jabbar Abu Guille, avocatul acuzatului, judecat de un tribunal militar, a dezmintit acuzatiile si a spus ca va face apel, informeaza NewsIn.
Avocatul a recunoscut ca Zuahiri a publicat recent un poem de 12 pagini pe un site islamist "in care celebra jihadul, mujahedinii si atacurile impotriva lui George W. Bush", dar "niciodata nu l-a defaimat pe rege".
Potrivit actului de acuzare, condamnatul frecventa site-urile islamiste pro-al-Qaida, Publica poezii in care il elogia pe Osama ben Laden, precum si pe colaboratorii acestuia, pana la a fi numit poetul al-Qaida.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Ce își dorește Mariana Moculescu de la fiica sa, după moartea lui Horia...
Sursa: kudika.ro