Operatia i-a fost facuta unui barbat care fusese desfigurat de un urs, dupa pregatiri care au durat doi ani. Echipa de medici care a realizat transplantul a anuntat ca, dupa o operatie care a durat mai bine de 14 ore, interventia a reusit, iar pacientul va putea in curand sa duca din nou o viata normala.
A doua operatie de transplant de fata, realizata de o echipa de medici chinezi, a fost mult mai complicata decat prima, efectuata in Franta in 2005. Reprezentantii spitalului Xijing din orasul Xi'an (nordul Chinei), administrat de militari, au precizat ca operatia a fost mult mai complicata decat cea efectuata in Franta la sfarsitul anului trecut. Interventia a fost realizata de o echipa coordonata de doctorul Guo Shuzhong, seful Institutului de chirurgie plastica.
Pacientul se numeste Li Guoxing, un vanator din minoritatea etnica Lisu din provincia Yunnan (sud-estul Chinei). Transplantul a avut in vedere doua treimi din fata - fotografiile realizate pacientului, dupa operatie, putand fi vazute pe site-ul spitalului. Donatorul a fost un barbat aflat in moarte cerebrala.
Despre autor:
Sursa: Libertatea
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
30 Noiembrie: Ziua în care toamna își ia rămas bun. Venus în Săgetător...
Sursa: kudika.ro