Declaratia ii apartine secretarului de stat austriac pentru Afaceri Externe, Hans Winkler, la capatul unor intalniri cu mai multi oficiali bulgari. UE a cerut Bulgariei sa continue reformarea Justitiei si sa combata infractionalitatea. "Lacunele sunt bine cunoscute si Bulgaria trebuie sa-si foloseasca toata energia pentru a le solutiona", a declarat la randul sau comisarul european pentru Extindere Olli Rehn in cadrul conferintei de presa sustinute alaturi de Winkler si ministrul bulgar de Externe Ivailo Kalfin.
Bulgaria a numit, luna aceasta, un nou procuror general in locul lui Nikola Filcev, despre care diplomatii afirma ca a blocat reforma in Justitie. Oficialii europeni spera ca, dupa aceasta schimbare, sa aiba loc urmariri in Justitie in cazuri de coruptie la nivel inalt.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro
-
Tratamente naturiste pentru bilă leneșă: ceaiuri, rețete medicinale, alimente...
Sursa: garbo.ro