Oficialul care a anunat inchiderea frontierelor a explicat ca decizia a fost luata din cauza protestelor din provincica cu majoritate sunnita din vest, Al-Anbar, unde protestatarii blocheaza circulatia pe principala sosea spre Iordania si Siria. Manifestantii cer eliberarea prizonierilor sunniti si abrogarea legii anti-terorismului, utilizata, potrivit lor, de catre guvernul dominat de siiti impotriva comunitatii sunnite.
La Amman, agentia oficiala de presa Petra a anuntat ca autoritatile irakiene au informat Iordania cu privire la intentia de a inchide frontiera de la Treibil, incepand cu miercuri ora locala 06.00 (05.00 ora Romaniei), din "ratiuni proprii".
Securitatea iordaniana a cerut calatorilor si masinilor sa nu se indrepte spre frontiera irakiana, pana cand autoritatile irakiene nu anunta oficial redeschiderea acesteia, a adaugat Petra, scrie romanialibera.ro.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Sărbătoare MARE azi, 25 noiembrie: Cine a fost sfânta Muceniță Ecaterina care...
Sursa: kudika.ro
-
Sărbătoare 25 noiembrie: Sfînta Ecaterina, Mireasa lui Hristos și...
Sursa: garbo.ro