Studiul a fost realizat de trei experti in clima si publicat in revista britanica “Environmental Research Letters”. In raportul din 2007, GIEC aproximase ca nivelul marilor va creste cu 18-59 cm pana la sfarsitul secolului sub influenta incalzirii climatice.
Crestera ar putea atinge si chiar depasi 1 m, afirma in prezent numeroase studii stiintifice.
“Acest lucru inseamna ca zonele aflate la mai putin de un metru deasupra nivelului marii, cum este cazul unei mari concentratii de populatie in Bangladesh, vor disparea. Ar fi milioane de refugiati din cauza climei, precum si posibile razboaie si tot felul de conflicte pentru accesul la resurse. In ceea ce priveste marile orase de pe coasta, ca New York, efectele vor fi probabil asemanatoare cu cele ale uraganului Sandy", a spus Grant Foster de la societatea americana Tempo Analytics, unul din coautorii studiului, potrivit evz.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 12–18 ianuarie 2026 – Claritate, echilibru și decizii...
Sursa: garbo.ro
-
Replica care l-a enervat pe Trump! Ce i-a transmis George Clooney după ce a...
Sursa: kudika.ro