Ucrainenii protesteaza fata de regimul presedintelui Viktor Ianukovici si a cere eliberarea opozantilor aflati in detentie, in special a fostului premier Iulia Timosenko, relateaza MEDIAFAX.
Manifestantii s-au reunit intr-o piata din centrul orasului la apelul mai multor partide de opozitie, printre care si cel al Iuliei Timosenko, care ispaseste o pedeapsa de sapte ani de inchisoare si a fost transferata saptamana aceasta din penitenciar la spital, din cauza ca sufera de hernie de disc.
"Libertate pentru Ucraina! Libertate pentru Iulia!", a scandat Olaksandr Turcinov, vicepresedintele partidului opozantei.
Cazul Iuliei Timosenko a generat o grava criza in relatiile dintre Kiev si Uniunea Europeana, care apreciaza ca acesta are motivatii politice.
UE continua s-o sustina pe Timosenko: Summit-ul de la Ialta, amanat
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Cum arăta Denise Rifai la începutul carierei sale în televiziune. Vedeta este...
Sursa: kudika.ro