Pe langa aceste victime, "opt saci au fost umpluti cu ramasite umane" de echipele de interventie aflate la locul atacurilor, a adaugat postul de televiziune, citand Ministerul Sanatatii.
Regimul si opozitia s-au acuzat reciproc de aceste atacuri, "cele mai importante din Siria de la inceputul revoltei" in martie 2011, potrivit Observatorului Sirian al Drepturilor Omului (OSDO).
OSDO a evocat la randul sau 50 de morti si peste 100 de raniti in doua explozii, dintre care una provocata de o masina-capcana, care au vizat un centru al serviciilor de informatii din capitala siriana, afectata in ultimele luni de o serie de atacuri mortale, potrivit MEDIAFAX.
Atacurile "teroriste" au fost comise pe autostrada din sud, in sectorul Qazzaz, "in momentul in care oamenii mergeau la serviciu si elevii la scoala", a afirmat postul de televiziune sirian, adaugand ca majoritatea victimelor erau civili. Un crater de trei metri adancime a fost provocat de deflagratii.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Hollywood-ul este în alertă! Actor celebru, găsit înjunghiat în fața locuinței
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro