In utlimele saptamani, presa a prezentat zilnic cazuri cu gesturi disperate ale intreprinzatorilor sufocati de presiunile datoriilor sau a angajatilor disponibilizati, rata somajului ajungand la un nivel record de 9,3% in februarie.
Un caz care a socat Italia a fost in Bologna unde un zidar anchetat pentru neplata impozitelor a ales sa-si dea foc, decedand dupa noua zile de agonie.
Unul dintre liderii partidului de dreapta, Angelino Alfano, a afirmat ca valul de sinucideri generat de dificultatile economice nu a fost niciodata atat de masiv.
Confruntata cu aceasta crestere a sinuciderilor, organizatia "Intreprinderile care rezista" (Imprese che resistono) a creat o retea in mai multe regiuni, botezata TerraFerma, pentru a oferi consiliere psihologica antreprenorilor si salariatilor care doresc sa vorbeasca despre problemele lor, scrie HotNews.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Avionul care ar fi dispărut în 1955 și ar fi reapărut în 1985. Adevărul din...
Sursa: garbo.ro
-
FOTO: Destinații de schi aproape de casă pentru vacanța de iarnă 2025–2026....
Sursa: kudika.ro