Sondajul intervine dupa ce parlamentarii francezi au aprobat o interdictie pentru burka sau a valurilor care acopera fata. In aprilie, Belgia a devenit prima tara din Europa care a interzis purtarea burka in locurile publice, relateaza NewsIn.
Amnesty International a spus ca astfel de actiuni "incalca dreptul la libera exprimare si la practicarea religiei".
Insa, sustinatorii interdictiei, ca presedintele francez Nicolas Sarkozy, sustin ca aceste valuri "lezeaza demnitatea femeilor".
Potrivit sondajului, dintre cei 2.000 de respondenti, 67% sunt de acord cu o interdictie pentru burka in Marea Britanie. Unul dintre cei care cred ca burka ar trebui interzisa este presedintele Centrului de educatie musulmana din Oxford.
"Nu le spunem acestor femei ce pot purta. Le spunem doar ca ar trebui sa isi descopere fata", a declarat el.
Respondentii din nordul Angliei si Tara Galilor sunt cei mai hotarati in privinta interzicerii burka - 71% spun ca ar sustine o astfel de miscare. Cei din Londra par a fi cei mai toleranti, 32% spunand ca nu sunt de acord cu o interdictie.
Belgia: Prima tara din UE care interzice valul islamic integral
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Este sau nu Corina Caragea căsătorită? Adevărul despre bărbatul din viața ei
Sursa: kudika.ro
-
Balonare după masă și disconfort abdominal? Greșeli comune, posibile cauze și...
Sursa: garbo.ro