Italiencele numesc celibatul pentru preoti drept o lege facuta de oameni, fara valoare reala spirituala. “Ne intrebam daca oare, ca lege facuta de oameni, aceasta lege a celibatului nu ar trebui redactata si schimbata, sau, dupa cum speram, distrusa cu totul”, scriu femeile in petitia online transmisa Papei, conform CNN.
Dintre zecile de femei care au semnat petitia, doar doua si-au dat numele real, insa toate au confirmat ca au intretinut relatii cu preoti catolici, iar aceste experiente au fost foarte dureroase din cauza restrictiilor impuse de biserica.
“Nu este normal sa-ti fie rusine ca iubesti”, spune una din cele care au semnat petitia.
Cu toate astea, purtatorul de cuvant al Vaticanului, Federico Lombardi, nu a dat niciun comentariu legat de cererea italiencelor.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Hollywood-ul este în alertă! Actor celebru, găsit înjunghiat în fața locuinței
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro