Fostul candidat democrat la presedintie, John Kerry, a promis sa continue "cu pasiune" lupta pentru programul pe care l-a promovat in timpul campaniei electorale. "Peste 54 de milioane de americani au votat pentru asigurarile de sanatate, pentru independenta energetica, au votat pentru cercetarile pe celule primordiale si pentru protejarea securitatii sociale", a subliniat Kerry in fata jurnalistilor, enumerind temele pe care le-a promovat pina de curind. Mai multe surse din cadrul Partidului Democrat au indicat ca senatorul de Massachusetts are intentia de a ramine pe scena politica americana, in ciuda infringerii, unii evocind chiar posibilitatea unei noi candidaturi la prezidentialele din 2008. In cursa pentru investitura democrata ar mai putea intra si coechipierul lui Kerry, John Edwards, senator de North Carolina, dar si si Hillary Rodham Clinton , senator de New York. Infringerea lui Kerry a plasat-o pe aceasta din urma pe unul dintre cele mai bune locuri pentru nominalizarile democrate la presedintie in 2008, conform analistilor si oficialilor din partea Partidului Democrat.
Nici tabara republicanilor nu duce lipsa de candidati. Printre acestia fiind senatorii John McCain din Arizona si fostul primar al New York-ului, Rudolph Giuliani. Ar mai fi si Jeb Bush, desi guvernatorul de Florida a afirmat ca nu va incerca sa urmeze calea tatalui si a fratelui sau catre Casa Alba. Fostul actor Arnold Scwharzenegger, in prezent guvernator de California, a recunoscut intr-un interviu ca ar vrea sa fie desemnat drept viitor candidat republican la Casa Alba. Deocamdata, Constitutia nu ii permite actorului sa pretinda fotoliul de sef al statului, intrucit nu este nascut pe teritoriul american, ci in Austria. Cu toate acestea, Congresul analizeaza in prezent un amendament prin care acesta restrictie ar fi inlaturata.
Despre autor:

Sursa: Evenimentul Zilei
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Rector UPT: Companii vor să angajeze 1.000 de oameni, dar nu au de unde
Sursa: start-up.ro
-
7.7 (7 iulie) – număr angelic dublu. Se activează codul 77, semne divine de...
Sursa: garbo.ro
-
Joburile din turism, retail şi call-centere, preferate de tinerii fără...
Sursa: retail.ro
-
Climentum, VC-ul european aflat în căutarea unicornilor din climate tech
Sursa: green.start-up.ro
-
Ștefan Stan a avut o copliărie traumatizantă. Tatăl artistului îl bătea atât...
Sursa: kudika.ro
-
4,75%. BNR a crescut foarte mult dobânda cheie
Sursa: futurebanking.ro
-
Românul David Popivici a fost medaliat cu aur la 200 metri liber
Sursa: wall-street.ro