"500 de perturbatori au fost arestati duminica de politie, un numar au fost eliberati, dar 300 sunt detinuti inca", a declarat generalul Ahmadi Moghadam."Alte organisme, precum Ministerul Informatiile si Bassidj (militia islamista - n.red.) au facut arestari, iar cifra definitiva va fi anuntata ulterior", a adaugat el, relateaza AFP, conform NewsIn.
Potrivit opozitiei, sute de manifestanti au fost arestati si in alte orase, in special la Ispahan, dar autoritatile nu au anuntat cifre.
Seful politiei a mai spus ca "120 de politisti au fost raniti de perturbatori (manifestanti), iar 60 dintre ei sunt inca internati".
Generalul Ahmadi Moghadam a avertizat din nou grupurile de opozitie, subliniind ca autoritatile nu vor mai tolera manifestatii. "Perioada de toleranta a trecut. Vom actiona cu mai multa fermitate impotriva oricui va participa la manifestatii si procedura judiciara impotriva acestor persoane va fi accelerata", a spus acesta.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Hollywood-ul este în alertă! Actor celebru, găsit înjunghiat în fața locuinței
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro