Intrebat daca exista posibilitatea ca presedintele american Barack Obama sa se intalneasca cu Traian Basescu pana la alegerile prezidentiale din noiembrie, Gitenstein a spus ca este putin probabil ca acest lucru sa aiba loc, avand in vedere faptul ca in SUA, Congresul a intrat in perioda de lucru.
"Obama se ocupa in acest moment de problemele domestic si are foarte putine intalniri bilaterale", a declarat acesta, adaugand ca presedintele american va fi concentrat asupra activitatii Congresului in perioada imediat urmatoare.
Ambasadorul SUA a vorbit si despre prioritatile mandatului sau. Printre acestea se numara: intarirea colaborarii intre tara reprezentata de el si Romania privind securitatea nationala, atragerea investitorilor americani in Romania si securitatea energetica.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro