Senatul, dupa Camera Deputatilor in mai, a adoptat definitiv proiectul. Unele dintre dispozitiile sale au intrat deja in vigoare prin decrete de lege.
Senatul a adoptat textul cu 157 voturi pentru, 124 impotriva si trei abtineri.
Condamnat de organizatiile pentru drepturile omului si de Biserica Catolica, pachetul a fost adoptat in cadrul unui vot de incredere, o procedura accelerata, denuntata de stanga politica, arata NewsIn.
Legea introduce in Italia delictul de imigratie ilegala, sanctionat cu o amenda de 5.000 pana la 10.000 de euro, precum si cu o expulzare imediata. Sederea imigrantilor ilegali in centrele speciale va fi, de asemenea, prelungita pana la sase luni, fata de doua, in prezent, pentru a se permite identificarea lor in vederea expulzarii in tara de origine.
Proiectul legalizeaza si "patrulele cetatenesti", o concesie facuta partidului antiimigranti Liga Nordului, aliat al partidului lui Berlusconi.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Hollywood-ul este în alertă! Actor celebru, găsit înjunghiat în fața locuinței
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro