Premierul turc a spus ca oficiali iranieni au prezentat aceasta cerere cand George W. Bush era inca presedintele Statele Unite. Erdogan a transmis mesajul Casei Albe.
"Iranul doreste ca Turcia sa joace un astfel de rol. Daca si Statele Unite doresc si ne cer sa jucam acest rol, suntem dispusi sa o facem", a subliniat Erdogan, potrivit NewsIn.
"Iranul ne-a spus ca, daca apare ceva ca o oportunitate de apropiere, ar dori ca intr-un astfel de caz Turcia sa joace un rol",a mai declarat premierul.
In noiembrie 2008, Erdogan a spus ca tara sa ar putea juca un rol pozitiv in calitate de mediator in negocierile blocate cu Iranul pe tema programului sau nuclear.
Premierul turc nu a precizat daca a primit un raspuns de la administratia americana in legatura cu aceasta oferta.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Test Yin-Yang: In ce vibratie energetica te afli acum?
Sursa: kudika.ro