In timpul unei scurte ceremonii organizate la palatul Elysee din Paris, Djukanovici le-a inmanat actul presedintelui francez si comisarului european pentru extindere, finlandezul Olli Rehn.
"Este o zi importanta pentru Muntenegru (...), cel mai proaspat membru al ONU si al Consiliului Europei si cred ca este o zi importanta si pentru Balcani, pentru toate tarile candidate sau posibile candidate la UE", a declarat Djukanovici la sfarsitul ceremoniei si a unei scurte intalniri cu Sarkozy. "Este o zi importanta si pentru UE, deoarece confirma intentia sa de a uni continentul european", a continuat seful guvernului din Podgorita.
Djukanovici s-a declarat incantat ca a putut depune candidatura tarii sale "la numai un an de la semnarea Acordul de Stabilizare si Asociere (ASA - n.red.)" cu UE, prima etapa spre aderarea la blocul european.
Declarandu-se favorabila in principiu aderarii Muntenegrului, Franta a sublinia totusi in iulie ca actuala criza constitutionala a UE trebuie rezolvata inainte de o astfel de actiune.
Muntenegrul si-a dobandit independenta in 2006, in urma unui referendum pentru separarea de Serbia.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Cum devii relevant când ai o afacere pentru Generația Z
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop sănătate 16–22 martie 2026: cum îți poți recăpăta echilibrul și...
Sursa: garbo.ro
-
Cele 5 luni de ghinion s-au terminat. Jupiter și-a reluat mersul direct și...
Sursa: kudika.ro