Vizita lui Bush intervine la o zi dupa sosirea in Irak a secretarului apararii Robert Gates, care isi va mentine functia si in viitoarea administratie. Bush isi incheie mandatul la Casa Alba in 20 ianuarie, ceea ce inseamna ca aceasta ar putea fi ultima vizita in calitate de presedinte in Irak.
Vizita presedintelui american intervine dupa incheierea acordului cu privire la statutul trupelor americane din Irak dupa 31 decembrie, pentru a carui obtinere Bush a fost nevoit sa accepte un calendar al retragerii, pe care il respinsese categoric inainte. Acordul prevede retragerea trupelor americane din Irak la sfarsitul anului 2011.
Este cea de a patra vizita a lui Bush in Irak dupa ce a ordonat declansarea invaziei americane in aceasta tara, in 2003. Ultima sa vizita in aceasta tara data din septembrie 2007.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
2 Februarie deschide Portalul Magic 2:2. Portalul Leului. Ultima strigare...
Sursa: kudika.ro
-
Prăjitură fără făină cu ciocolată și ouă: super cremoasă, gata în 25 de minute
Sursa: garbo.ro