"Extinderea acestei cooperari se va face gratie livrarii de sisteme de armament ultramoderne si dezvoltarii cooperarii in acest sector si in alte domenii de inalta tehnologie", a explicat Putin.
Karimov, care conduce de 18 ani Uzbekistanul, a devenit aliat al Moscovei dupa reprimarea sangeroasa, in mai 2005, a unei revolte in Andijan, soldata cu 500-1.000 de morti.
Dupa criticile lansate de Occident, Uzbekistanul a ordonat in iulie 2005 Statelor Unite sa evacueze baza aeriana din Karsi Hanabad si s-a orientat catre Rusia, cu care a semnat in noiembrie 2005 un acord de aparare reciproca.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Fiul meu credea că sunt moartă! Mirabela Dauer rupe tăcerea despre trauma...
Sursa: kudika.ro