Aurul s-a apreciat pe piata spot pana la un maxim de 1.600,4 dolari pe uncie si se tranzactioneaza in urcare cu circa 0,4% fata de referinta, la 1.598,76 dolari pe uncie, transmite Reuters. Aurul a crescut cu peste 3% saptamana trecuta si in cea precedenta, cea mai abrupta crestere din februarie 2009, informeaza Mediafax.
- Investitorii se adapostesc tot mai mult de posibilitatea unui default pe datoria de stat atat in zona euro, cat si in Statele Unite.
In Europa, ministrii Finantelor din zona euro se vor reuni joi pentru a discuta "despre stabilitatea financiara" a regiunii.
Cancelarul german Angela Merkel a cerut duminica o contributie majora din partea investitorilor privati la salvarea Greciei. Liderii europeni trebuie sa gaseasca rapid o solutie agreata de toate partile implicate, de la institutiile financiare internationale la BCE, agentiile de rating si nu in ultimul rand guvernul elen.
Pe piata valutara, moneda euro s-a depreciat cu 0,7% fata de dolar, iar francul elvetian a atins noi maxime istorice atat fata de euro, cat si in raport cu moneda americana.
Euro se tranzactioneaza in prezent in jurul nivelului de 1,405 dolari pe unitate, respectiv 1,1471 franci.
Aurul a atins maxime record fata de mai multe valute, inclusiv euro, lira sterlina si dolarul canadian.
România nu poate trece la euro. Ce condiții nu îndeplinim
Actiunile europene au scazut in prima parte a sedintei bursiere, in frunte cu cele din sectorul bancar, rezultatele testelor de stres prezentate vineri de autoritati nereusind sa calmeze temerile legate de consecintele crizei datoriilor de stat asupra institutiilor de credit.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Cum arăta Denise Rifai la începutul carierei sale în televiziune. Vedeta este...
Sursa: kudika.ro