© In Germania, cu Marica intrat doar pe final, Stuttgart a pierdut fara drept de apel derby-ul rundei jucat la Bremen © In Anglia, Liverpool s-a incurcat "acasa", unde n-a obtinut decat o remiza cu Birmingham © Nancy
© In Germania, cu Marica intrat doar pe final, Stuttgart a pierdut fara drept de apel derby-ul rundei jucat la Bremen © In Anglia, Liverpool s-a incurcat "acasa", unde n-a obtinut decat o remiza cu Birmingham © Nancy si-a pastrat fotoliul de lider in Franta, dupa victoria obtinuta cu Lorient  GERMANIA, ETAPA 6 - Campioana Stuttgart, invinsa la scor Rezultate: VfL Bochum - Eintracht Frankfurt 0-0, Werder Bremen - VfB Stuttgart 4-1 (Almeida a€™3, a€™4, Sanogo a€™15, Diego a€™89 / Gomez a€™13) *La oaspeti, Ciprian Marica a fost introdus pe teren in minutul 71, in locul lui Basturk; Hansa Rostock - MSV Duisburg 2-0 (Hahnge a€™34, Kern a€™53 - penalty) *La vizitatori, Mihai Tararache a primit un cartonas galben in minutul 51, iar in minutul 58 a fost inlocuit cu Daun, in timp ce Iulian Filipescu nu a fost inclus in lot, fiind accidentat; Energie Cottbus - WfL Wolfsburg 1-2 (Sorensen a€™31 / Dzeko a€™22, Krzynowek a€™83) *La gazde, Ovidiu Burca nu a fost convocat, fiind accidentat, iar la oaspeti, Vlad Munteanu a evoluat din minutul 87, cand l-a inlocuit pe Marcelinho, in timp ce Sergiu Radu nu a fost retinut in lot; SV Hamburg - FC N¸rnberg 1-0 (Van der Vaart a€™53), Hertha Berlin - Borussia Dortmund 3-2 (Pantelici a€™43, Lucio a€™54, Okoronkwo a€™76 / Petrici a€™31, a€™68), Schalke 04 - Arminia Bielefeld 3-0 (Kuranyi a€™24, Asamoah a€™54, Rafinha a€™65 - penalty). Partidele Hannover 96 - Bayer Leverkusen si SC Karlsruhe - Bayern München s-au disputat ieri, dupa inchiderea editiei. Clasament: 1. Hertha 12p (6j), 2. Bayern 11p (5j), 3. Frankfurt 11p (5j)... 12. Wolfsburg 7p (6j), 13. Stuttgart 7p (6j)... 15. Duisburg 6p (6j)... 18. Cottbus 2p (6j). Codasa in Bundesliga dupa ce in aceasta vara a ramas fara "gemenii golului", Sergiu Radu si Vlad Munteanu, transferati la Wolfsburg, Energie Cottbus nu mai are nici antrenor. Petrik Sander a fost demis de conducerea clubului la care in prezent activeaza un alt ro­man, ex-"bancarul" Ovidiu Burca, dupa infrangerea suferita pe teren propriu tocmai in fata noii echipe a cuplului Radu - Munteanu. "Si­tua­tia echipei e negativa", a explicat decizia managerul general al lui Energie, Steffen Heidrich. Sander se afla pe banca tehnica a gruparii din Cottbus din noiembrie 2004. Fa­voriti pentru a prelua postul la­sat liber de Sander sunt Klaus Augenthaler si Jurgen Kohler.   ANGLIA, ETAPA 7 - Arsenal este la turatie maxima Rezultate: Arsenal Londra - Derby County 5-0 (Diaby a€™10, Adebayor a€™26, a€™50 - penalty, a€™79, Cesc Fabregas a€™70), FC Liverpool - Bir­mingham City 0-0, Middlesbrough - Sunderland 2-2 (Arca a€™14, Dow­ning a€™67 / Leadbitter a€™2, Miller a€™89), Rea­ding - Wigan 2-1 (Kitson a€™29, Harper a€™90 / M. Bent a€™50), Fulham - Manchester City 3-3 (Davies a€™13, Bouazza a€™48, Murphy a€™75 / M. Petrov a€™36, a€™60, E. Mpenza a€™50). Partidele Newcastle United - West Ham United, Aston Villa - Everton, Blackburn Rovers - Portsmouth, Bolton - Tottenham si Manchester United - Chelsea s-au disputat ieri, dupa inchiderea editiei. Clasament: 1. Arsenal 16p (6j), 2. Man. City 13 p (7j), 3. Liverpool 12p (6j).   FRANTA, ETAPA 9 - Niculae, "dubla" de trei puncte Rezultate: AJ Auxerre - Olympique Marseille 2-0 (D. Niculae a€™20, a€™25) *La gazde, Niculae a fost inlocuit in minutul 78, in timp ce Gabriel Tamas a fost integralist; RC Strasbourg - Le Mans 0-1 (Romarici a€™37), Caen - FC Metz 1-2 (Gouffran a€™9 / Ndiaye a€™37, Gygax a€™67), Nancy - Lorient 2-0 (Hadji a€™81, a€™87), OGC Nice - AS Saint Etienne 3-0 (Kone a€™7, a€™19, Hellebuyck a€™83), Toulouse - RC Lens 1-1 (Bergougnoux a€™24 / Monterrubio a€™39), Valenciennes - AS Monaco 1-0 (Audel a€™12). Partidele Paris SG - Girondins Bordeaux, Rennes - Sochaux si Olympique Lyon - OSC Lille au avut loc ieri, dupa inchiderea editiei. Clasament: 1. Nancy 19p (8j), 2. Valenciennes 17p (9j), 3. Le Mans 16p (9j)... 15. Au­xerre 9p (9j). Zi de exceptie pentru Daniel Niculae sambata, cand formatia sa, AJ Auxerre, a intalnit-o acasa pe Olympique Marseille, una dintre favoritele la titlu. Trimis pe teren din primul minut, Nico a reusit o "dubla" de senzatie in numai cinci minute. Prima data ex-rapidistul a marcat in minutul 20, cand, dupa un corner executat de Kalhenberg, l-a invins pe Mandana cu un sut cu piciorul drept. Cinci minute mai tarziu, Niculae a punctat din nou, de aceasta data dintr-o centrare a lui Lejeune. Partida s-a incheiat cu victoria cu 2-0 al lui Auxerre, a doua consecutiva din acest inceput de campionat, iar Daniel Niculae a dovedit ca este o solutie viabila pentru meciul cu Olanda, de la 13 octombrie.   SPANIA, ETAPA 4 - Barcelona a castigat derby-ul cu Sevilla Rezultate: Recreativo Huelva - Espanol Barcelona 2-1 (Javi Guerrero a€™55, a€™60 / Riera a€™5) *La gazde, Laurentiu Rosu nu a fost convocat, nefiind refacut complet dupa o accidentare; FC Barcelona - Sevilla 2-1 (Messi a€™72, a€™79 - penalty / Kanoute a€™90+1). Meciurile Real Zaragoza - Osasuna, Levante - Athletic Bilbao, Getafe - Deportivo La Coruna, Villarreal - Murcia, Betis Sevilla - Valencia, Almeria - Mallorca, Atletico Madrid - Santander, Valladolid - Real Madrid s-au disputat ieri, dupa inchiderea editiei. Clasament: 1. Real Madrid 9p (3j), 2. Barcelona 8p (4j), 3. Sevilla 6p (3j)... 8. Huelva 5p (4j)... 19. Getafe 1p (3p).