Real Madrid a castigat cu 2-1, sambata seara, pe "Santiago Bernabeu", derby-ul cu Valencia, din cadrul etapei a 31-a a Primerei Division, si a reintrat in cursa pentru titlu. Victoria i-a propulsat pe "galactici" pe pozitia a doua a clasamentului, ia
Real Madrid a castigat cu 2-1, sambata seara, pe "Santiago Bernabeu", derby-ul cu Valencia, din cadrul etapei a 31-a a Primerei Division, si a reintrat in cursa pentru titlu. Victoria i-a propulsat pe "galactici" pe pozitia a doua a clasamentului, iar Fabio Capello si-a mai domolit numerosii contestatari.  "Albii" au inceput perfect jocul, insa dupa golul inscris repede de Van Nistelrooy ('18 - foto stanga), voleu naprasnic, la care Canizares n-a avut nici o sansa, Don Fabio a comandat retragerea. Valencia a preluat controlul, a impins jocul spre poarta lui Casillas, dar insistenta "liliecilor" a dat roade abia in repriza secunda, cand Morientes a restabilit egalitatea ('51). Capello a fortat cu Beckham, pe care l-a introdus in locul lui Higuain. Mutare inspirata, caci din centrarea englezului Sergio Ramos a marcat cu capul si i-a readus pe madrileni in avantaj ('72). Pana la final s-a jucat pe contre, insa scorul nu s-a mai modificat. "Chiar daca a semnat cu Los Angeles Galaxy, nu se pune problema ca David Beckham sa plece de la Real mai devreme de finalul sezonului", a spus Capello dupa meci.  Romani - Goluri prin Ungaria Cu mici exceptii, jucatorii romani care au evoluat in acest week-end in campionatele din Europa n-au spart gura targului. In 1.Bundesliga, Sergiu Radu si Vlad Munteanu, altadata decisivi, au avut o prestatie extrem de stearsa, astfel ca Energie Cottbus nu a avut nici o sansa pe terenul liderului Schalke. In Hexagon, atacantul lui FC Nantes, Claudiu Keseru, total pe dinafara in primele 45 de minute ale partidei cu PSG, a sfarsit prin a fi inlocuit la pauza. Tot in prima liga franceza, Florin Bratu a prins ultimele 19 minute ale disputei Nancy - Valenciennes, insa nu a aparut nici macar o data periculos in fata portii gazdelor, care s-au impus la limita. In Turcia, cu Giani Kirita integralist, Gaziantep s-a inclinat pe teren propriu, 0-2, in fata lui Fenerbahce. In campionatul Ungariei, Marius Radu si Laurentiu Rus au marcat fiecare cate un gol contribuind la victoria echipei lor, Sopron, cu scorul de 3-1, in fata lui Pecs. In Serie B, Piacenza, cu Bogan Patrascu pe teren tot meciul, a invins acasa pe Crotone, scor 2-1, iar in liga secunda a Elvetiei, AC Bellinzona, cu Cristian Ianu integralist si Adrian Pit in teren pana in minutul 80, s-a impus pe teren propriu, cu 4-0, in fata formatiei La Chaux- de-Fonds.  ANGLIA, ET. 35 / "Diavolii rosii", doar egal acasa Rezultate: Bolton Wanderers - Reading 1-3 (Shorey '64 - autogol / Doyle '84 - penalty, '89, Hunt '90+2), Charlton Athletic - Sheffield United 1-1 (El Karkouri '59 / Stead '69), Fulham - Blackburn Rovers 1-1 (Montella '10 / McCarthy '61), FC Liverpool - Wigan 2-0 (Kuyt '30, '68), Watford- Manchester City 1-1 (Priskin '75 / Vassell '53), West Ham United - Everton 1-0 (Zamora '13), Tottenham Hotspur - Arsenal Londra 2-2 (R. Keane '30, Jenas '90+5 / K. Toure '64, Adebayor '78), Manchester United - Middlesbrough 1-1 (Richardson '3 / Viduka '45). Partidele Newcastle United - Chelsea Londra si Aston Villa - Portsmouth s-au disputat ieri, dupa inchiderea editiei. Clasament: 1. Manchester United 82p (34j), 2. Chelsea 78p (33j), 3. Liverpool 67p (35j).  GERMANIA, ET. 30 / Bayern, tot mai departe de Liga Rezultate: Bayer Leverkusen - FC Nurnberg 2-0 (Schnaider '20, '59), Eintracht Frankfurt - VfL Bochum 0-3 (Gekas '32, Epalle '58, '69) *La gazde, Albert Streit nu a fost convocat, fiind accidentat; Hertha Berlin - Borussia Dortmund 0-1 (Brzenska '49), Schalke 04 Gelsenkirchen - Energie Cottbus 2-0 (Rost '60 - autogol, Bordon '64) *La oaspeti, Vlad Munteanu a fost integralist si a primit un cartonas galben in minutul 82,in timp ce Sergiu Radu a fost inlocuit in minutul 69 cu Erwin Skela; VfB Stuttgart - Bayern Munchen 2-0 (Cacau '23, '25), VfL Wolfsburg - Arminia Bielefeld 2-3 (Marcelinho '16, Boakye '53 / Westermann '8, Eigler '71, Wichniarek '86), Werder Bremen - Alemannia Aachen 3-1 (Jensen '50, Rosenberg '55, Diego '90+3 / Pinto '2) *La oaspeti, Laurentiu Reghecampf nu a evoluat, fiind suspendat; Meciurile Hamburger SV - FSV Mainz si Hannover 96 - Borussia Monchengladbach s-au disputat ieri, dupa inchiderea editiei. Clasament: 1. Schalke 62p (30j), 2. Bremen 60p (30j), 3. Stuttgart 58p (30j) ... 8. Cottbus 38p (30j) ... 14. Frankfurt 34p (30j) ... 16. Aachen 33p (30j), 17. Mainz 30p (29j).  FRANTA, Et. 33 / Nantes este ca si retrogradata Rezultate: Paris SG - FC Nantes 4-0 (Pauleta '16, '64, Rothen '43, Luyindula '65); RC Lens - Le Mans 2-0 (Carriere '56, Se. Keita '89), Olympique Marseille - Troyes 2-1 (D. Cisse '55, Mbami '86 / Jaziri '80), Rennes - Toulouse 3-2 (Briand '62 - penalty, Marveaux '75, Cheyrou '87 / Emana '30, Briand '76 - autogol), AS Monaco - OSC Lille 3-1 (Meriem '42, Monsoreau '68, Menez '77 / K. Keita '85), Nancy - Valenciennes 1-0 (B. Gavanon '40 - penalty); Sochaux - Lorient 1-1 (Grax '73 / Gignac '57), Sedan - OGC Nice 1-1 (Echouafni '90 - autogol / Kone '88 - penalty). Meciurile AJ Auxerre - Olympique Lyon si AS Saint Etienne - Girondins Bordeaux au avut loc ieri, dupa inchiderea editiei. Clasament: 1. Lyon 70p (32j), 2. Lens 53p (33j), 3. Toulouse 52p (33j) ... 13. Auxerre 43p (32j) ... 16. Valenciennes 38p (33j) ... 20. Nantes 30p (33j).