Alianta D.A. ar fi votata de 42% din populatie daca duminica viitoare ar fi organizate alegeri parlamentare, arata un sondaj INSOMAR dat publicitatii ieri.
Pe locul doi se situeaza PSD, cu 22%, urmat de PRM si PNG, cu cate 11%, UDMR 5%, PC 3%, PNTCD si PLD cate 2%, iar PIN 1%. Daca PNL si PD ar candida separat, 34% dintre votanti ar alege PD, si 11% PNL. De asemenea, dintre votantii Aliantei, 74% ii prefera pe democrati si 22% pe liberali.
Potrivit aceluiasi sondaj, daca duminica viitoare ar avea loc alegeri pentru functia de sef al statului, presedintele Basescu ar fi votat de 44% dintre romani. Pe locul al doilea in preferintele electoratului, la mare distanta, se situeaza, cu 18 procente, presedintele PNG, George Becali, iar pe locul al treilea, cu 15%, liderul PSD, Mircea Geoana, urmat de C.V. Tudor 11% si Calin Popescu Tariceanu 5%.
ESANTION. Sondajul a fost realizat in perioada 22-27 martie, pe un esantion de 1.358 de persoane, si are o marja de eroare de +/ 2,7%.
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Victor Rebengiuc, omagiat de 4.000 de oameni pe scena Sălii Palatului: Unele...
Sursa: kudika.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro