Potrivit cotidianului Malta Independent, doua aeronave ale Agentiei Centrale de Informatii, un Boeing 737 cu numarul de inmatriculare N313P si, respectiv, un Gulfstream cu numarul N227SV, au aterizat pe Aeroportul International din Malta in decembrie 2003 si in decembrie 2004. Ziarul, care se afla in posesia documentelor de zbor ale celor doua avioane, precum si a unor fotografii, sustine ca, in prealabil, Boeingul a efectuat o oprire pe un aeroport militar de langa Londra si, din Malta, urma sa mearga la Tripoli. Cea de-a doua aeronava ar fi ajuns in Malta din Cairo si urma sa zboare inspre Islanda si apoi inspre Washington.
ANCHETA. Avioanele nu sunt inchiriate direct de CIA, ci apartin unor firme de fatada ale Agentiei. Mai multe tari europene, intre care Italia, Germania, Danemarca, Suedia si Marea Britanie au des-chis sau urmeaza sa deschida investigatii referitoare la escalele avioanelor fantoma. Executivul britanic este acuzat ca a permis in mod tacit escale si realimentarea acestora in aeroporturi din Marea Britanie, desi ar incalca legislatia internationala. (Anca Aldea)
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Victor Rebengiuc, omagiat de 4.000 de oameni pe scena Sălii Palatului: Unele...
Sursa: kudika.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro