Bölöni, campion in Golf

Antrenorul Ladislau Bölöni a cistigat cu Al-Jazeera Cupa Campionilor Golfului, la capatul unui meci dramatic, incheiat cu citeva minute inainte de Anul Nou. Formatia din Emiratele Arabe Unite s-a impus la penalty-uri, 7-6, contra lui Al Ittifaq, echipa care se impusese cu 2-0 in tur. Trupa lui Bölöni a egalat cu citeva secunde inainte de timpul regulamentar si a preluat conducerea in prelungiri, dar a fost egalata in aceeasi maniera.

Fotbal la opera

Campionatul European din Austria si Elvetia se promoveaza in cel mai pur mod clasic. Orchestra Filarmonica din Viena a cintat in cadrul celebrului Concert de Anul Nou polca „Sport", de Josef Strauss, fiecare membru al orchestrei purtind fularul oficial al competitiei. Dirijorul Georges Pretre a prefatat momentul dedicat fotbalului aducind, alaturi de bagheta, un fluier si o minge, dar si un cartonas galben, pe care i l-a aratat prim-violonistului, in timp ce acesta saluta spectatorii. (F.D.)

Federer e al doilea Schumi

Pentru al treilea an consecutiv, redactia „L’Equipe" l-a desemnat pe jucatorul de tenis Roger Federer drept „campionul campionilor lumii". Elvetianul a egalat astfel un record pe care il detinea doar Michael Schumacher, insa sezonul sau a fost chiar de exceptie, obtinind 69 de victorii si doar noua infringeri. Federer i-a batut pe inotatorul Michael Phelps, septuplu campion mondial in 2007, si pe Sebastien Loeb, cvadruplu campion mondial de raliuri.