Reprezentativa feminina de handbal a Romaniei s-a clasat pe pozitia a 4-a la CM din Franta, dupa ce a fost invinsa in finala mica de Germania, scor 36-35.

Departe de forma pe care a aratat-o in urma cu doi ani la Sankt Petersburg, cind a cucerit argintul, nationala feminina de handbal a Romaniei a terminat doar pe pozitia a 4-a la Campionatul Mondial din Franta. Handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici au ratat medalia de bronz, dupa ce au fost invinse in finala mica de Germania, cu scorul de 36-35 (18-11). Pentru acest rezultat, Luminita Hutupan&Co. vor fi recompensate de Agentia Nationala pentru Sport cu cite 7.000 de lei.

La numai cinci zile dupa ce pierduse in grupa principala de la Dijon (24-32), nationala Germaniei si-a luat revansa in fata Romaniei intr-un meci a carui miza era medalia de bronz. Desi au inceput bine partida, intrind la pauza cu un avantaj de sapte goluri (18-11), romancele au scazut ritmul in partea a doua si le-au permis nemtoaicelor sa egaleze cu doar 20 de secunde inainte de fluierul final. Ca si in meciul cu Franta, din sferturi, au urmat doua reprize de prelungiri, numai ca de aceasta data finalul nu a mai fost unul fericit, Germania impunindu-se cu 36-35. Am ajutat echipa cit am putut, le-am impins de la spate, dar degeaba. Ne-a lipsit taria unora dintre jucatoare, nu am avut luciditate. Am avut medaliile de bronz in mina si le-am scapat printre degete", a declarat Luminita Hutupan, cea mai buna jucatoare a noastra in aceasta partida. Desi elevele sale au jucat catastrofal, antrenorul Gheorghe Tadici a preferat sa arate cu degetul spre arbitri: A fost jaf la drumul mare. Medaliile de bronz nu sint ale Germaniei, ci ale celor doi arbitri. Dupa meciul cu Franta, au fost trimisi iar sa-si faca datoria. Si au reusit", a tunat Tadici.

Finala mare, care a opus nationalele Rusiei, campioana mondiala din 2005, si Norvegiei, detinatoarea titlului continental, s-a disputat dupa inchiderea editiei. Pe pozitia a 5-a a Mondialelor s-a clasat Franta, care s-a impus la limita, cu 26-25, in fata Coreii de Sud, in timp ce locul 7 a fost ocupat de Angola, invingatoare in fata Ungariei, scor 37-36.

Clasata pe locul 4 la Mondialele din Franta, Romania si-a cistigat dreptul de a gazdui o grupa de calificare la Olimpiada de la Beijing. Elevele lui Tadici vor avea adversare Ungaria, Japonia si Polonia. Biletele pentru China au fost obtinute deja de Norvegia, Rusia, China, tara gazda a JO 2008, Brazilia, campioana panamericana, si de Kazahstan, campioana Asiei. Acestora li se vor adauga campioana Africii 2008 si primele doua clasate din grupele preolimpice.