dintre cei 28 de acuzati,
21
dintre cei 28 de acuzati,
21 au fost condamnati si sapte au fost achitati. Surpriza consta in faptul ca, dintre cei opt principali acuzati, numai trei au primit pedepse maxime, iar unul a fost achitat. Cei trei sunt marocanii Jamal Zougam - unul dintre cei care au plasat bombele in "trenurile mortii" -, respectiv Othman el-Gnaoui si spaniolul Jose Emilio Suarez Trashorras. Ultimii doi au fost condamnati drept "colaboratori necesari" la comiterea atacurilor pentru ca au furnizat explozivii celulei teroriste. Fiecare a primit cate 30 de ani de inchisoare pentru crima si tentativa de crima pentru fiecare dintre victime - aproximativ 40.000 de ani in total. Pedepsele sunt insa simbolice, pentru ca legea spaniola limiteaza pedeapsa efectiva la 40 de ani. Asta inseamna ca principalii trei acuzati vor efectua maximum 120 de ani de inchisoare pentru 191 de morti - mai putin de un an pentru fiecare victima. Premierul spaniol, Jose Luis Rodriguez Zapatero, a proclamat ieri ca "s-a facut dreptate!".
Completul l-a achitat insa pe acuzatul banuit a fi unul dintre principalii organizatori ai atacurilor, Rabei Osman el Sayed Ahmed, zis "Mohamed Egipteanul". El a primit verdictul la Milano, unde efectueaza o pedeapsa de opt ani pentru asociere la fapte teroriste. Alti doi presupusi organizatori ai atacurilor de la 11 martie au fost achitati.
>> In numele
Al Qaeda
In dimineata de 11 martie 2004, la 911 zile de la atacurile de la 11 septembrie 2001 (9/11), zece bombe au explodat in patru trenuri de navetisti pe ruta dintre Alcala de Henares si gara madrilena Atocha. Primele trei explozii, care au avut loc in primul tren sosit in gara Atocha, la ora 7.37, au facut cele mai multe victime. Pe 3 aprilie 2004, politia spaniola a efectuat un raid intr-o cladire de apartamente din suburbia Leganes, unde se ascundeau sapte dintre suspecti. La apropierea politiei, acestia s-au aruncat in aer. Atacurile, comise cu trei zile inaintea alegerilor generale, au determinat infrangerea guvernului de dreapta condus de Jose Maria Aznar, care s-a incapatanat sa-l atribuie teroristilor basci din ETA, cand in realitate au fost comise de islamisti inspirati de Al Qaeda.
Despre autor:
Sursa: Romania Libera
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 15-21 iunie: Nu te grăbi să investești! Astrele...
Sursa: garbo.ro