Complexul  Sonnenfeld din Oradea a fost scos la vanzare. Proprietarul, Gabriel Sonnenfeld, cere pe el 5 milioane de euro. Pretul  poate scadea si la 4,5 milioane de euro, daca va fi cumparat de cineva care va dori sa il integreze in circuit
Complexul Sonnenfeld din Oradea a fost scos la vanzare. Proprietarul, Gabriel Sonnenfeld, cere pe el 5 milioane de euro. Pretul poate scadea si la 4,5 milioane de euro, daca va fi cumparat de cineva care va dori sa il integreze in circuitul arhitectonic al centrului orasului. "Investitorii interesati au fost atat din tara, cat si din strainatate, in special din statele arabe, dar si israelieni care cumpara terenuri si nu au de gand sa construiasca nimic, asteapta doar sa creasca pretul pentru a putea vinde'', a declarat agentiei Mediafax Gabriel Sonnenfeld, proprietarul complexului. Intreaga constructie cuprinde cinci cladiri, care au fost folosite drept tipografie timp de 30 de ani, in perioada comunista. Cladirea principala are trei etaje si doua mansarde. Suprafata construita a acesteia este de 3.100 de metri patrati. "Am reintrat in posesia cladirii dupa 16 ani si jumatate, si nu mai am predilectia de a o transforma in altceva. Nu sunt investitor si nu doresc sa dezvolt aceasta proprietate. Am fost repatriat in Israel si m-am intors, dupa un sfert de secol, in Romania pentru a respecta dorinta familiei mele de a recupera anumite terenuri care imi apartin", a mai spus Sonnenfeld.


Despre autor:

Curierul National

Sursa: Curierul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.