SUA au folosit tot mai mult in ultima vreme principiul "cu noi sau impotriva noastra", in cazul de fata americanii insistand asupra suplimentarii trupelor straine in Afganistan, unde Washingtonul nu poate mentine controlul. Robert Gates, seful Pentagonului, a aprobat extinderea mandatului celor 1.600 de militari in Kosovo pana in vara lui 2008, iar in functie de respectarea angajamentelor de partenerii SUA aflati in Afganistan, secretarul Apararii va lua o decizie privind retragerea fortelor americane, informeaza Reuters, citand surse din cadrul Administratiei Bush. "Gates este tot mai frustrat de esecul aliatilor NATO de a-si indeplini promisiunile facute cu peste un an in urma privind mobilizarea de trupe si livrarea de armament pentru frontul din Afganistan", scrie Reuters.
Americanii si-au facut publice intentiile cu o zi inainte de reuniunea, la Viena, a troicii de mediatori internationali, care le-au prezentat negociatorilor sarbi si albanezi propunerile de concluzii pentru raportul privind statutul provinciei Kosovo.
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Cine este Dorin Mateiu, omul de afaceri surprins alături de Simona Halep în...
Sursa: kudika.ro