Steaua Arsenal 0-1. Echipa lui Pedrazzini a punctat doar la spectaculozitate, raminind fara nici un punct dupa doua etape scurse in grupele Ligii Campionilor. In celalalt meci, FC Sevilla a invins cu 4-2 pe Slavia Praga.

Steaua a ramas cu zero puncte dupa doua meciuri disputate in grupele Ligii Campionilor, Arsenal nelasind loc de surprize in meciul de la Bucuresti. Scorul final a fost 1-0 pentru londonezi, prin golul marcat de olandezul Van Persie in minutul 76, stelistii punctind doar la impresia artistica. Cu doar citeva minute inainte ca Arsenal sa deschida scorul, Victoras Iacob a ratat o ocazie importanta, care putea sa schimbe soarta meciului. La fel de bine diferenta finala putea sa fie de doua goluri, daca bara transversala nu il salva pe Zapata in finalul partidei. Scorul nu ii va periclita insa scaunul lui Pedrazzini, finantatorul Gigi Becali declarind inainte de meci, dupa ce in prealabil avusese si o intilnire cu Cosmin Olaroiu, ca italianul va ramine in Ghencea indiferent de rezultat. In celalat meci al grupei, Slavia Praga a marcat de doua ori la Sevilla, dar a pierdut in final cu 2-4.

Antrenorul lui Arsenal, Arsene Wenger, a declarat, politicos, la finalul partidei ca echipa sa a suferit mai mult decit era asteptat. "Nu ne-am asteptat sa ne fie usor. Au fost bine organizati, a trebuit sa avem rabdare. Am avut o sansa la 0-0 de care nu am profitat, dar pina la urma victoria a fost a noastra. Steaua are sanse sa cistige cu Sevilla, daca va juca la fel". De partea cealalta, capitanul Stelei, Nicolae Dica a spus ca Arsenal a fost puternica, dar nu se compara cu Real Madrid sau Lyon, regretind ca echipa sa nu a obtinut un punct.

In aceeasi zi, miliardarul uzbek Aliser Usmanov a declarat, pentru prima data, ca este interesat sa cumpere clubul englez Arsenal, dupa ce in prezent detine 23% dintre actiuni, informeaza editia online a BBC. "In prezent nu avem capacitatea de a cumpara, dar asa sunt afacerile, iar viata se schimba. Ceva ce nu poti face astazi, poate poti face miine", a declarat actionarul lui Arsenal, Aliser Usmanov, desi directorul executiv al echipei, Keith Edelman, a declarat in urma cu citeva zile ca nu se asteapta ca miliardarul rus sa faca o oferta oficiala de cumparare. Omul de afaceri a precizat ca in cazul in care un alt actionar isi doreste sa vinda actiunile pe care le detine, el le va cumpara in cazul in care pretul ar fi cel corect. Actiunile detinute de Usmanov sint inregistrate de compania Red and White Holdings Limited (RAWHL), iar el este al doilea actionar ca numar de participatiuni, dupa Danny Fiszman, care are aproximativ 24% din actiuni. Actionarul majoritar, impreuna cu Peter Hill-Wood, Nina Bracewell-Smith si Richard Carr au facut o intelegere de a nu vinde nimic pina in aprilie 2008. Ei au impreuna cel putin 45% din clubul londonez.

Alte rezultate

Grupa E:

Lyon-Rangers 0-3 (McCulloh 23, Cousin 48, Beasley 53) VfB Stuttgart-Barcelona 0-2 (Puyol 53, Messi 67). Atacantul roman Ciprian Marica a intrat la gazde in minutul 63. Clasament

Barcelona 6p Rangers 6p Stuttgart 0p Lyon 0p. Grupa F:

Manchester United-AS Roma 1-0 (Rooney 70) Dinamo Kiev-Sporting Lisabona 1-2 (Vaschuk 28/Tonel 14, Polga 38). Tiberiu Ghioane a fost titular la Dinamo Kiev si a fost inlocuit in minutul 56. Clasament:

Manchester United 6p AS Roma 3p Sporting 3p Dinamo Kiev 0p. Grupa G:

Internazionale Milano-PSV Eindhoven 2-0 (Ibrahimovici 15-penalty, 31). Capitanul nationalei Romaniei, Cristian Chivu, a fost titular la Inter si a fost eliminat de pe teren dupa ce a primit doua cartonase galbene, in minutele 29 si 65. TSKA Moscova-Fenerbahce 2-2 (Krasic 49, Vagner Love 53-penalty/Alex 9, Deivid 85) Clasament:

Fenerbahce 4p Internazionale 3p PSV Eindhoven 3p TSKA Moscova 1p. Grupa H:

Steaua-Arsenal 0-1 (Van Persie 76) FC Sevilla-Slavia 4-2 (Kanoute 8, Luis Fabiano 27, Escude 58, Arouna Kone 69/Pudil 19, Kalivoda 90+2) Clasament: