Gazdele Mondialului de rugby si-au regasit imaginatia, in timp ce campioana en-titre ar putea parasi prematur competitia.

Franta 25, Irlanda 3. In fata a 80.000 de spectatori si a presedintelui Nicolas Sarkozy, echipa lui Bernard Laporte a darimat vineri seara, pe Stade de France, sperantele Irlandei de a accede in sferturi de finala. Cu doar 3 puncte, dintr-un drop-goal semnat Ronan O’Gara, irlandezii le-au cedat francezilor locul in viitoarea faza a Cupei Mondiale.

Superiori pe gramada, dar si pe treisferturi, francezii le-au administrat insularilor irlandezi o lectie de imaginatie. In prima repriza, ambele echipe au jucat dupa aceeasi schema tactica: actiuni pe gramada si degajari lungi in tuse pentru cistigul de teren. A punctat echipa care a avut mai multe lovituri de pedeapsa si aceea a fost Franta. Tactica provocarii adversarilor pentru ca acestia sa greseasca a dat roade. Din cinci lovituri corect acordate de englezul Chris White au transformat patru. Scorul la pauza a fost 12-3.

In a doua repriza, gazdele au intrat in teren cu o alta idee de atac. Jocul Frantei s-a schimbat total. Dupa inca o lovitura de pedeapsa, scorul a devenit 15-3. Scotia avea nevoie de cel putin un eseu pentru a reduce distanta. Dar a aparut instinctul de mare jucator al lui Michalak. Minutul 58: gramada in apropierea 22-ului irlandez, francezii isi cistiga introducerea, iar Michalak trimite o lovitura de urmarire pe partea opusa iesirii balonului si aripa Vincent Clerc culca primul eseu. 20-3. In minutul 69, schema avea sa se repete: lovitura de urmarire Michalak dupa un maul care nu progresa, iar Clerc culca din nou in terenul de tinta, dupa o serie de trei eschive cu adversarii in spate. 25-3.

Francezii repeta, astfel, evidenta pe care le-au mai impus-o o data irlandezilor in luna martie a acestui an, cind i-au invins la Dublin in ultimele 8 minute, tot prin inspiratie si imaginatie. Franta a fost vineri net superioara Irlandei. Trioul O’Gara, Gordon D’Arcy si O’Driscoll, forta de altadata a irlandezilor, nu a contat in acest meci. Tabloul grupei D s-a simplificat simbata. Argentina a cistigat cu Namibia, 63-3. Franta mai are de jucat ultimul meci cu Georgia, iar Irlanda va infrunta Argentina. E putin probabil ca Argentina sa piarda in fata irlandezilor.

Simbata, doua meciuri foarte interesante in Grupa A. Africa de Sud a invins greu Tonga, 30-25, iar Anglia a facut un meci bogat in puncte cu Samoa, 44-22. Situatia in grupa este foarte complicata. Africa de Sud este deja calificata in sferturi, dar pentru locul 2, calificant si el, se vor bate Anglia si Tonga in meci direct, pe 28 septembrie. Iar Tonga are avans in clasament in fata Angliei, atit ca diferenta de puncte, cit si ca eseuri sau puncte bonus, dupa acelasi numar de meciuri, trei. Se prefigureaza, oare, eliminarea Angliei, actuala campioana mondiala?