Au trecut trei ani de la disparitia lui Dan Spataru. Un om prea bland si prea sentimental pentru lumea in care traia. Un  creator de slagare. Un om care a facut muzica din pasiune si cu respect. Pentru el, scena era ca un templu.       8 septembrie 2004. Ziua in care drumurile  noastre s-au despartit de cele ale lui Dan Spataru. Atunci "sentimentalul" a plecat din lumea aceasta, dupa ce aproape 40 de ani a fost unul dintre idolii celor care iubesc muzica usoara romaneasca.    Colegii sai de generatie il considerau cel mai mare dintre artistii romani. Se stie, de altfel, ca orice melodie interpreta Dan Spataru aceasta devenea, obligatoriu, slagar. Comemorare. Familia si prietenii apropiati s-au intalnit ieri pentru a comemora cei 3 ani de la disparitia fizica a marelui interpret roman. A fost iubit, apreciat. Au fost vremuri cand toate tinerele se isterizau la aparitia frumosului Dan Spataru. Dar astazi? Sotia sa, Sida Spataru, ne spune cu amaraciune: "L-au uitat. Si la radio, si la televiziune. Nimeni nu a facut nimic. Stati sa facem ceva si pentru acest om, ca a lasat un tezaur in urma lui. Nici macar un medalion «Dan Spataru» nu au facut. Atunci cand a murit toti au promis in fata sicriului ca vor face, ca nu il vor uita, caa€¦ dar dupa 3 ani de la moartea sa nimeni nu a facut nimic. Ma uitama€¦ de-abia s-a incheiat Festivalul de la Mamaia. Ar fi putut institui un premiu «Dan Spataru». Pentru ca el a participat la toate editiile... Nimic". Pentru Dan Spataru a fi pe scena nu era o meserie. Era o credinta, era pasiunea si viata lui. "El nu a facut meseria asta pentru bani, altfel ar fi fost bogat", continua Sida Spataru. "Lui i-a placut atat de mult si avea un respecta€¦ venea cu doua ore inainte la spectacol, sa vada cum e cu sunetul. Dadea telefon de acasa la casa de cultura sa intrebe cate bilete s-au vandut, daca sunt spectatori. Il interesa spectacolul si nu gajul lui, banii; nu cum fac altii, ca pun banii in fata si apoi  meseria, daca mai este loc pentru ea. El avea un cult pentru scena. Aparea doar imbracat impecabil. Cand era mai tinerel canta cu diferite formatii in care oamenii veneau imbracati pestrit. Si lui nu-i placea. Cateva orchestre au fost imbracate de el. El a cantat numai live, nu-i placea altfel, nu simtea. Cand era invitat la diferite emisiuni nu putea sa cante live si de multe ori a renuntat chiar din cauza asta. El a cantat cu orchestra in spate. Altfel te simti, altfel canti, altfel transmiti." A fost o perioada foarte grea pentru artistii din vechea garda. "Dupa a€™90, Dan a fost apreciat mai mult in strainatate. A trebuit sa moara Dan Spataru pentru ca lumea sa-i redescopere pe marii artisti. Nu-i mai invitau la nici un turneu. Le spuneau dinozauri", completeaza Sida Spataru.       IN FAMILIE. "Dan a fost un familist convins.  A iubit-o pe Dana, fiica noastra, de nu se poate spune in cuvinte." Cu siguranta ar fi adorat-o pe Mariuca, nepoata sa, care s-a nascut dupa ce "Bunul Dan" nu a mai fost.  Mai ales ca la nici 3 ani spune ca vrea sa devina artista si canta toate cantecele bunicului. "Dan a fost mai modest decat trebuia", incheie Sida, cea care i-a fost alaturi vreme de trei decenii. Dar... povestea vietii lui Dan Spataru o s-o cititi in Editia de Colectie care ii va fi dedicata.       Zestrea de slagare a unei vedete veritabile       Dan Spataru a lasat in urma sa o lada de zestre pentru cei indragostiti de muzica usoara romaneasca: "Maicuta mea, iti multumesc", "Tarancuta, tarancuta",  "Oare, oare", "Iti pare rau", "In randul patru", "Nu m-am gandit la despartire", "Te-asteapta un om", "Drumurile noastre", "Trecea fanfara militara", "Maicuta mea", "Raza mea de soare", "Sa nu te joci cu dragostea", "Spune-mi unde, spune-mi cine?", "Hai, hai, hai dragoste", "Eu sunt sentimental". Avea, oare, Dan Spataru vreo melodie preferata? Sotia sa ne asigura ca "pe toate le canta la fel, cu aceeasi dragoste. Nu avea una preferata". Doar pe cele pe care nu le simtea nu accepta sa le intepreteze. "Da , maestre, altuia melodia asta, ca sa nu o stric", asa cum spunea el.