La olimpiada din 1980 am batut URSS la handbal dupa ce ne-au condus cu 15-9 la pauza. Atunci insa jucam numai la victorie.

Mejuto Gonzales, centralul meciului Dinamo - Lazio, spune ca arbitrajul e in mare parte psihologie. Mircea Rednic stie chiar mai multe: si jocul de fotbal e in mare parte o chestiune de suflet. Marti seara, la conferinta de presa, antrenorul din Stefan cel Mare a declarat ca i-a sfatuit pe jucatori sa uite de tabela de marcaj si sa intre in teren ca si cum scorul ar fi fost 0-0. Un truc psihologic care trada, de fapt, temerea ca realitatea ar putea sa ii imbete pe Niculescu&comp. Sa te mai miri ca, dupa golul primit imediat ce au iesit de la vestiare, dinamovistii au clacat in cel mai mioritic mod? In mintea lor, resetati cum erau, dupa enervantul penalty marcat de Rocchi, ros-albii au crezut ca sint condusi de Lazio cu 1-0 si, implicit, eliminati. Normal ca li s-au inmuiat picioarele. Apoi, „sfertul academic" administrat de Lazio „maidanezilor" mi-a adus aminte de sentimentul blestemului pe care il traiam la fiecare campanie de calificare a nationalei, in ultimele meciuri din grupe. Ba cu sirbii, ba cu nord-irlandezii, ba cu elvetienii, ba cu nu mai stiu cine. Ca sa amintesc doar citeva dintre cosmarurile suporterilor din anii ’70 si ’80.

In croitorie, daca gaura de la butoniera o tai prea mare, iti iese buzunar. Cam asa si cu sfatul lui Rednic. Sa „psihanalizam" un pic: ce a incercat, de fapt, sa le transmita antrenorul dinamovist elevilor sai? In traducere libera ar suna cam asa: „Baieti, e OK, ne-a iesit pina acum, ati jucat excelent, dar, dupa cum stiti, istoria ne invata ca luptele cu romanii se termina prost. Stati slab cu psihicul si italienii sint mai ciini decit voi, cum ne prind, ne abtiguie. Asa ca nu va aventurati sa visati la grupele alea cu plata in «eurocard, mastercard», ca mai sint 45 de minute de joc. Faceti-va ca n-ati marcat, ca ghiuleaua lui Bratu n-a existat, ca publicul nu cinta; pentru ca profesionist oricum nu cred ca rezistati sa jucati pina la capat".

Nu sint dinamovist, dar dupa prima repriza mai ca mi se parea ca Borcea isi va fuma trabucurile in Liga Campionilor. Am reusit chiar sa ma iluzionez crezind ca va fi o reeditare a acelui 3-0 cu Hamburg S.V. Dar nu mor caii cind vor ciinii. Pentru un astfel de rezultat iti trebuie si niscaiva sfinti cu singe rece, macar unul de talia lui Augustin.