Dupa o repriza excelenta, pe care a terminat-o in avantaj, Dinamo s-a prabusit in repriza a doua si a primit trei goluri in doar 20 de minute, dand astfel cu piciorul sansei de a juca in grupele Ligii Campionilor. In tur fusese 1-1.
Dupa o repriza excelenta, pe care a terminat-o in avantaj, Dinamo s-a prabusit in repriza a doua si a primit trei goluri in doar 20 de minute, dand astfel cu piciorul sansei de a juca in grupele Ligii Campionilor. In tur fusese 1-1.     Au marcat: Fl. Bratu (a€™27)/ Rocchi (a€™47-pen., a€™66), Pandev (a€™54) Stadion: "Lia Manoliu" Spectatori: 52.000 Arbitri: M. Gonzales 7 - C. Gimenez 7, J. Guadamuro 7 (toti din Spania)   Peste 50.000 de oameni au umplut pana la refuz tribunele celui mai mare stadion din tara. Atmosfera a fost, intr-adevar, una de meci mare. Increderea era maxima intr-o calificare in premiera pentru "spartani" in grupele Ligii Campionilor.   SPERANTE. Mircea Rednic a inceput meciul cu doua surprize: titularizarea lui Daniel Oprita si trecerea pe banca a obisnuitului capitan Claudiu Niculescu. Iar ex-stelistul era sa inscrie in minutul 11, "capul" acestuia fiind respins de Zauri in corner. Dinamo s-a aratat mai ofensiva si Danciulescu a mai ratat o ocazie importanta in minutul 22, cand l-a evidentiat pe batranul Ballota. Iar insistenta "cainilor" a dat roade in minutul 27, cand Bratu, solutia lui Rednic, a facut ca stadionul sa explodeze, dupa ce l-a depasit in viteza pe Stendardo si a sutat sub transversala. De altfel, fundasul italian a suferit si o intindere, fiind schimbat peste cateva minute. Dinamo a gestionat foarte bine avantajul pana la pauza, italienii apropiindu-se foarte rar de poarta lui Lobont. Pana in grupe mai erau 45 de minute.   DEZASTRU. Doar ca repriza a doua a inceput halucinant pentru Dinamo. Chiar in minutul 46, la o faza banala, Vali Nastase s-a complicat inutil in suprafata de pedeapsa, a pierdut balonul in fata lui Del Nero, dupa care l-a faultat stupid. Penalty si golul egalarii lui Lazio, Rocchi transformand nu fara emotii. Iar linistea s-a lasat definitiv peste stadion in minutul 53, cand dupa un contraatac fulger Rocchi l-a pus in pozitie de 1-2 pe Pandev. Care n-a ratat! Rocchi a fost de altfel omul meciului. El a reusit si golul risipirii tuturor emotiilor pentru laziali, din minutul 66, speculand jocul gresit la ofsaid al dinamovistilor. Au fost 20 de minute de cosmar, care ii trimit pe "alb-rosii" doar in Cupa UEFA. Liga Campionilor ramane o Cenusareasa pentru Dinamo.     Echipele Dinamo: Lobont 6 - Blay 4, Nastase 4, St. Radu 5, Pulhac 5 - Oprita 5 (a€™59 Cl. Niculescu), Ropotan 5, Margaritescu 5 (a€™59 Chiacu), Ad. Cristea 5 - Danciulescu 5 (a€™72 Cat. Munteanu 5), Fl. Bratu 6. Antrenor: Mircea Rednic   Lazio: Ballota 6 - De Silvestri 6, Stendardo 5 (a€™35 Scaloni 6), Cribari 6, Zauri 6 - Mudingayi 5, Ledesma 6, Manfredini 6, Del Nero 6 (a€™86 Belleri) - Rocchi 8, Pandev 7 (a€™90+1 Tare). Antrenor: Delio Rossi     Fani si VIP-uri Suporterii de la peluza a II-a au creat un spectacol admirabil. Imbracati in alb si in rosu, ei au creat un banner viu pe care scria: "Aici e Dinamo". La tribuna oficiala au fost prezenti, printre altii, selectionerul Victor Piturca, presedintele LPF, Dumitru Dragomir, precum si Cristian David, ministrul de Interne, care ii vizitase pe jucatori cu o zi inainte, in cantonament. De asemenea, la meci au mai fost Florin Raducioiu, Ion Tiriac, Ilie Nastase si Marius Urzica. Inainte de joc, Cristi Borcea anticipase o victorie cu 2-1 pentru Dinamo, cu Claudiu Niculescu marcator decisiv.