Dinamo a pierdut aseara returul cu Lazio, scor 1-3, dupa ce a condus cu 1-0 la pauza, si merge in Cupa UEFA
Acum trei ani dinamovistul Cristian Borcea ii ejecta pe jurnalistii din preajma spunandu-le "Gata, lasa-ti-ne ca ne pregatim pentru Liga Campionilor". Predictia aroganta a oficialului dinamovist nu s-a concretizat nici atunci, nici acum. Dinamo mai are la dispozitie un an sa se pregateasca pentru aceasta competitie, fiindca aseara nu a aratat nicidecum ca o echipa care se poate bate cu granzii Europei in cea mai importanta competitie intercluburi, acolo unde, spre oftica suprema a lui Borcea, are foarte mari sanse sa ajunga din nou Steaua@@@
In returul partidei cu Lazio Roma Dinamo s-a chinuit multa sa joace un fotbal cat de cat apropiat de pretentiile celui fr-al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor. A izbutit chestia asta doar cu mici icniri, fara mari obraznicii din partea prostovanilor adversari din Italia, asta pana la jumatatea primei reprize cand lui FlorinBratu i s-a nazarit sa inscrie un gol, printr-un sut la vinclul coltului scurt al portii lui Balotta, portar de o varsta apropiata antrenorului de la Dinamo. In acest rastimp Lazio n-a lasat nici un moment impresia unei echipe cu adevarat italiene, complacandu-se intr-un joc tembel, distructiv, previzibil, deci anost. Pentru romani debutul reprizei secunde avea sa coincida cu dezastrul, unul parca programat. Imediat dupa pauza Vali Nastase il faulteaza in careu pe un amarat de italian, Del Nero, penalty-ul rezultat in urma acestei faze fiind transformat de Rocchi. In urma acestei egalari degringolada dinamovista pare desavarsita, astfel incat italienii inscriu repede si cel de-al doilea gol prin macedoneanul Pandev. Din acest moment echipa anostului Rednic n-a facut altceva decat sa se distreze, insa doar cu rabdarea propriilor suporteri. Concret, acest Rednic l-a introdus pe Catalin Munteanu, cel mai bun meserias din linia de mijloc a lui Dinamo abia in minutul 72, atunci cand lazialul Rocchi inscrisese deja cel de-al treilea gol. Pana la sfarsitul meciului, "cainii" s-au scremut sa mai produca ceva panica, la poarta lui Balotta, dar italienii s-au aparat calm, nelasandu-le dinamovistilor nici macar iluzia ca ar putea veni in joc. Capat de linie din nou pentru Rednic cu o repriza inaintea grupelor Ligii Campionilor, dupa esecul de acum trei ani de la Bruxelles, o competitie la care si Dinamo va continua sa viseze cel putin un an.