Somerii bistriteni vor fi anuntati prin SMS in momentul in care angajatii Agentiei Judetene de Ocupare a Fortei de Munca
Somerii bistriteni vor fi anuntati prin SMS in momentul in care angajatii Agentiei Judetene de Ocupare a Fortei de Munca din Bistrita-Nasaud vor gasi joburi disponibile.
Ideea i-a venit directorului AJOFM, Ioan Nelu Botis, dupa ce a urmat cursuri de specialitate in Belgia, Austria si Lituania.
"Gata cu scrisorelele. Maine vine aparatura si, in cel mai scurt timp, vom lansa serviciul 'SMS>> prin care vom anunta somerii direct pe telefonul mobil atunci cand le gasim loc de munca. Ne vom personaliza serviciile si fiecare functionar al agentiei va avea portofoliul sau de circa 100 de clienti si cate un target. Asa vom putea si verifica periodic daca si-a atins target-ul", a declarat Botis
Sistemul va deveni functional in cel mult o luna, dar ieri a fost facut primul pas: toti cei 68 de angajati ai AJOFM au primit cate un telefon mobil. seful Agentiei judetene a precizat ca nu a platit nimic pentru aparate, pentru ca au fost cumparate de la o firma care avea o promotie si ca abonamentul lunar catre operatorul de telefonie depaseste cu putin 200 de dolari.
Directorul AJOFM Bistrita-Nasaud, Ioan Nelu Botis, si purtatorul de cuvant Alina Capraru si-au facut blog-uri. Link-urile catre paginile personale ale celor doi sunt postate pe site-ul Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca Bistrita-Nasaud. Ideea ii apartine tot directorului si vizeaza adaptarea la cele mai recente forme de comunicare cu publicul. Cele doua blog-uri au devenit functionale de doua zile, insa doar pe cel al purtatoarei de cuvant au aparut primele postari.
La sfarsitul lunii trecute, rata somajului in Bistrita-Nasaud a fost de 2.27%, in baza de date a AJOFM fiind inregistrati 1.622 de someri indemnizati si 1.243 de someri neindemnizati.
Despre autor:
Sursa: Romania Libera
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Antoni Porowski descoperă cele mai uimitoare destinații din lume într-o nouă...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro