Hagi a obtinut o victorie mica si asudata in Polonia. Ce-ar fi insemnat insa orice alt rezultat?

Corul prohodului din presa isi armoniza deja canonul vocilor. Impulsul unei plecari premature de pe stadionul din Lubin a lui Gigi Becali (ce-ar fi fost un gol al polonezilor prin minutul 3?), combinat cu viteza jet-ului personal, l-ar fi putut aduce pe patronul Stelei in Pipera natala mai devreme chiar decit sfirsitul meciului. Din fericire, nimic din toate astea nu s-a intimplat. Eu, unul, chiar visez la o stare de normalitate in Ghencea, o stare de care nu-mi mai amintesc de prea multa vreme. La mai putin de o luna de la preluarea echipei de catre Hagi, avem in sfirsit primele victorii. N-au venit deloc prin amicalele verii, dar apar, iata, in meciurile oficiale. Partida cu lesii astia colturosi si masivi a fost departe de un spectacol! Insa s-a sfirsit exact asa cum trebuia. I-am pedepsit cu un gol dintre cele de care ne-am temut sa nu vina peste Cernea. O victorie cu 1-0, printr-un gol marcat din corner de fundasul central, este un simbol al unei victorii tactice pina la urma. O tactica adaptata unei echipe fara atacant central. Cu Badea si Iacob nerefacuti, cu Gurita exilat prematur la Buzau si cu Thereau excomunicat din Ghencea - ca sa nu-i mai aminteasca patronului ca pe la echipa a fost si unul MM Stoica -, Steaua a parut ca un pescarus decapitat. Aripile largi Dica si Neaga s-au desfacut pentru rasfatul unui virf care n-a fost pe gazon. In primele saptezeci de minute, polonezii s-au luptat cu propriile temeri si cu palmaresul istoric al Stelei. Cind s-au trezit, a fost - din fericire pentru noi - deja prea tirziu. Surprinzator de inconsistenta prestatia polonezului nostru, Golanski, lent si violent in interventii. Daca stau sa ma gindesc cu mintea pervertita a chibitului roman, galbenul fortat din minutul 5 si cele doua interventii la limita de dupa, care puteau sa-i lase pe coechipieri in inferioritate numerica, nu prea dau bine in combinatie cu pasaportul polonez al fundasului. La primul sau meci cu miza in deplasare, Hagi a renuntat la curajul ofensiv si a mizat mai degraba pe sutul de la distanta. Cohorta de inchizatori pe care i-a mostenit de la Olaroiu au prins si ei finalul in teren luptind pentru conservarea unei victorii fragile, dar probabil hotaritoare pentru retur. Nu va grabiti insa sa respirati usurati. Pina la turul trei preliminar, Steaua mai are o confruntare dura de trecut. In Ghencea, cu cei care-si zic ultrasi, dar in realitate nu sint decit niste anarhisti deghizati in suporteri.