Conducerea campioanei este foarte aproape de a obtine o creditare externa in vederea aducerii arenei din Stefan cel Mare la standardele impuse de UEFA, inaintand proiectul catre MI, proprietarul stadionului.   Doar mirajul Ligii Campionilor
Conducerea campioanei este foarte aproape de a obtine o creditare externa in vederea aducerii arenei din Stefan cel Mare la standardele impuse de UEFA, inaintand proiectul catre MI, proprietarul stadionului.   Doar mirajul Ligii Campionilor i-a facut pe oficialii lui FC Dinamo sa se gandeasca la modernizarea stadionului. Desi un proiect exista inca de acum cinci ani, zilele trecute s-a inaintat un altul catre Ministerul de Interne.   JALNIC. "Noi am gasit o solutie, acum ramane de vazut ce va zice proprietarul stadionului", a declarat unul dintre actionari, Vasile Turcu. Este vorba despre o creditare externa ce ar putea fi rambursata in 35 de ani, obtinuta din partea unui partener din Italia. Estimativ, costurile s-ar ridica la aproximativ 100 de milioane de euro si ar acoperi 90% din lucrari, restul de 10 procente urmand a fi suportate de actionarii gruparii din Stefan cel Mare. Proiectul presupune marirea capacitatii arenei la 30.000 de locuri, construirea unui hotel pentru jucatori, a unei parcari subterane si a unei baze moderne de recuperare. In acest moment, la stadion se lucreaza, dar intr-un ritm lent. Din acest motiv s-a luat decizia inchiderii tribunei I si a celei oficiale pentru tot sezonul 2007-2008. Partida de pe teren propriu din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor se va desfasura pe Stadionul "National", dar in eventualitatea accederii in grupe, situatia ar deveni critica, momentan neexistand solutii.   Pedeapsa maxima? De la ora 13:00, la sediul LPF, se vor judeca azi incidentele comise de galeria dinamovista la meciul de la Buzau. Noua Comisie de Disciplina il are ca presedinte pe Iosif Robi Urs, iar Dinamo risca, in afara amenzii de un miliard de lei vechi, sa evolueze fara spectatori intre doua si patru etape. E posibil sa se ia decizia ca echipa sa evolueze cu spectatori, dar la 150 de km de Bucuresti.


Despre autor:

Jurnalul National

Sursa: Jurnalul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.