Potrivit Administratiei Prezidentiale, in cadrul discutiilor au rezultat intarzieri in derularea programelor de inzestrare a Armatei, ca urmare a fondurilor insuficiente alocate prin bugetul de stat in anii anteriori.
'In acest context, pentru cresterea capacitatii de lupta si pentru ca Armata Romana sa isi poata indeplini corespunzator misiunea de aparare nationala, presedintele Traian Basescu a cerut Guvernului ca in proiectul de buget pentru anul 2008 sa se aiba in vedere alocarea a 2,38% din PIB, angajament asumat de catre Romania fata de NATO si UE, prevazut si in programul de guvernare', se arata intr-un comunicat transmis de Presedintie.
Conform sursei citate, seful statului a cerut factorilor de raspundere din Ministerul Apararii urgentarea masurilor pentru cresterea nivelului de interoperabilitate a structurilor militare nationale cu cele ale NATO, conform standardelor stabilite.
In ceea ce priveste structura de forte si de personal, se mai afirma in comunicat, CSAT a stabilit masuri care sa asigure remodelarea structurii actuale de forte si adaptarea acesteia la cerintele de capabilitati ale NATO, in sensul reducerii excedentului de ofiteri cu grade superioare, concomitent cu cresterea ponderii maistrilor militari, subofiterilor si militarilor voluntari.
De asemenea, Traian Basescu a solicitat Ministerului Apararii redimensionarea structurilor centrale, in directia unei eficiente sporite a conducerii acestei institutii.
In sedinta CSAT de joi a mai fost aprobata conceptia privind reorganizarea si modernizarea sistemului militar medical, urmand ca Ministerul Apararii sa initieze consultari cu Ministerul Sanatatii in chestiunile care tin de Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.
Administratia Prezidentiala informeaza, totodata, ca ministrul Afacerilor Externe, Adrian Cioroianu, a prezentat o informare cu privire la evolutiile recente pe tema Tratatului privind Fortele Armate Conventionale din Europa.
Sedinta CSAT de joi a avut loc la Primul-ministru Calin Popescu-Tariceanu nu a participat la sedinta CSAT, el fiind in strainatate, unde este supus unui consult medical pentru a fi evaluate rezultatele post-operatorii ale interventiei chirurgicale suferite anul trecut, la genunchi.
Despre autor:
Sursa: Romania Libera
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Mihai Morar, mesaj emoționant la 20 de ani de căsnicie. Imagini rare de la...
Sursa: kudika.ro