Derby-ul Ligii I, Steaua-Dinamo, va avea loc in etapa a 16-a, pe 24 noiembrie, s-a stabilit ieri, la tragerea la sorti a calendarului Ligii I pentru sezonul 2007/2008. Celelalte derby-uri, Steaua-Rapid si Dinamo-Rapid, se vor disputa in etapa a 7-a, pe 15 septembrie, respectiv a 15-a, 10 noiembrie. Miza acestui campionat este enorma, campioana fiind calificata direct in grupele Ligii Campionilor. Programul celor 17 etape ale turului sezonului 2007-2008 al Ligii I

Etapa 1 (28 iulie)

U Craiova - Farul

Steaua Ceahlaul

Gloria Buzau - Dinamo

FC Vaslui - UTA

Gloria Bistrita - Unirea Urziceni

Dacia Mioveni - Rapid

U Cluj - Pandurii

Otelul - CFR Cluj

Poli Timisoara - Poli Iasi

Etapa a 2-a (4 august)

Farul - Steaua

Ceahlaul - Gloria Buzau

Dinamo - FC Vaslui

UTA - Dacia Mioveni

Unirea Urziceni - U Cluj

Rapid - Gloria Bistrita

Pandurii Otelul

CFR Cluj - Poli Timisoara

Poli Iasi - U Craiova

Etapa a 3-a (11 august)

U Craiova - CFR Cluj

Steaua - Poli Iasi

Gloria Buzau - Farul

Gloria Bistrita - UTA

Dacia Mioveni - FC Vaslui

U Cluj - Rapid

Otelul - Unirea Urziceni

Poli Timisoara - Pandurii

Ceahlaul - Dinamo

Etapa a 4-a (18 august)

FC Vaslui - Gloria Bistrita

Farul Ceahlaul

Dinamo - Dacia Mioveni

UTA - U Cluj

Unirea Urziceni - Poli Timisoara

Rapid Otelul

Pandurii - U Craiova

CFR Cluj - Steaua

Poli Iasi - Gloria Buzau

Etapa a 5-a (25 august)

U Craiova - Unirea Urziceni

Steaua - Pandurii

Gloria Buzau - CFR Cluj

Gloria Bistrita - Dacia Mioveni

U Cluj - FC Vaslui

Otelul - UTA

Poli Timisoara - Rapid

Farul - Dinamo

Ceahlaul - Poli Iasi

Etapa a 6-a (1 septembrie)

FC Vaslui Otelul

Dacia Mioveni - U Cluj

Dinamo - Gloria Bistrita

UTA - Poli Timisoara

Unirea Urziceni - Steaua

Rapid - U Craiova

Pandurii - Gloria Buzau

CFR Cluj Ceahlaul

Poli Iasi - Farul

Etapa a 7-a (15 septembrie)

U Craiova - UTA

Steaua - Rapid

Gloria Buzau - Unirea Urziceni

U Cluj - Gloria Bistrita

Otelul - Dacia Mioveni

Poli Timisoara - FC Vaslui

Farul - CFR Cluj

Ceahlaul - Pandurii

Poli Iasi - Dinamo

Etapa a 8-a (22 septembrie)

FC Vaslui - U Craiova

Gloria Bistrita Otelul

Dacia Mioveni - Poli Timisoara

Dinamo - U Cluj

UTA - Steaua

Unirea Urziceni Ceahlaul

Rapid - Gloria Buzau

Pandurii - Farul

CFR Cluj - Poli Iasi

Etapa a 9-a (29 septembrie)

U Craiova - Dacia Mioveni

Steaua - FC Vaslui

Gloria Buzau - UTA

Otelul - U Cluj

Poli Timisoara - Gloria Bistrita

Farul - Unirea Urziceni

Ceahlaul - Rapid

CFR Cluj - Dinamo

Poli Iasi - Pandurii

Etapa a 10-a (6 octombrie)

FC Vaslui - Gloria Buzau

Gloria Bistrita - U Craiova

Dacia Mioveni - Steaua

U Cluj - Poli Timisoara

Dinamo Otelul

UTA Ceahlaul

Unirea Urziceni - Poli Iasi

Rapid - Farul

Pandurii - CFR Cluj

Etapa a 11-a (20 octombrie)

U Craiova - U Cluj

Steaua - Gloria Bistrita

Gloria Buzau - Dacia Mioveni

Poli Timisoara Otelul

Farul - UTA

Ceahlaul - FC Vaslui

Pandurii - Dinamo

CFR Cluj - Unirea Urziceni

Poli Iasi - Rapid

Etapa a 12-a (27 octombrie)

FC Vaslui - Farul

Gloria Bistrita - Gloria Buzau

Dacia Mioveni Ceahlaul

U Cluj - Steaua

Otelul - U Craiova

Dinamo - Poli Timisoara

UTA - Poli Iasi

Unirea Urziceni - Pandurii

Rapid - CFR Cluj

Etapa a 13-a (31 octombrie)

U Craiova - Poli Timisoara

Steaua Otelul

Gloria Buzau - U Cluj

Farul - Dacia Mioveni

Ceahlaul - Gloria Bistrita

Unirea Urziceni - Dinamo

Pandurii - Rapid

CFR Cluj - UTA

Poli Iasi - FC Vaslui

Etapa a 14-a (3 noiembrie)

U Craiova - Dinamo

FC Vaslui - CFR Cluj

Gloria Bistrita - Farul

Dacia Mioveni - Poli Iasi

U Cluj Ceahlaul

Otelul - Gloria Buzau

Poli Timisoara - Steaua

UTA - Pandurii

Rapid - Unirea Urziceni

Etapa a 15-a (10 noiembrie)

Steaua - U Craiova

Gloria Buzau - Poli Timisoara

Farul - U Cluj

Ceahlaul Otelul

Dinamo - Rapid

Unirea Urziceni - UTA

Pandurii - FC Vaslui

CFR Cluj - Dacia Mioveni

Poli Iasi - Gloria Bistrita

Etapa a 16-a (24 noiembrie)

U Craiova - Gloria Buzau

Steaua - Dinamo

FC Vaslui - Unirea Urziceni

Gloria Bistrita - CFR Cluj

Dacia Mioveni - Pandurii

U Cluj - Poli Iasi

Otelul - Farul

Poli Timisoara Ceahlaul

UTA - Rapid

Etapa a 17-a (1 decembrie)

Gloria Buzau - Steaua

Farul - Poli Timisoara

Ceahlaul - U Craiova

Dinamo - UTA

Unirea Urziceni - Dacia Mioveni

Rapid - FC Vaslui

Pandurii - Gloria Bistrita

CFR Cluj - U Cluj

Poli Iasi Otelul