Victoria din Slovenia a dus Romania pem primul loc al grupei prliminare, la egalitate de puncte cu Olanda, dar la doua puncte distanta de Bulgaria.

Fotbalul n-a reusit in Slovenia sa umple un stadion de zece mii de locuri. Mai mult, un sfert dintre spectatorii prezenti in tribune aseara, la Celje, au fost romani, care au si dominat fondul sonor inainte si dupa partida. Galeria slovena l-a echilibrat in timpul celor 90 de minute, iar jucatorii antrenati de Matjaz Kek au jucat de la egal la egal cu ai nostri, desi nu mai aveau sanse de calificare la Euro 2008. Egal a fost si scorul primei reprize, dar in final „tricolorii" au cistigat cu 2-1, prin goluri marcate de fundasul Gabriel Tamas, la doar sase minute de la reluare, si de Banel Nicolita (min. 70). Gazele au punctat prin Dare Vrsic, in prelungiri. Ocazii mari au fost de ambele parti, cu un plus pentru Romania, dar abia in repriza secunda nationala noastra a capatat blazonul si stralucirea care sa o apropie de o echipa mare. Dupa ce, anterior, momentele de inspiratie ale lui Mutu fusesera anulate de lipsa de consistenta a liniei de mijloc, in timp ce benzile functionau deficitar, cu centrari trimise in spatele portii sau in adversari. Astfel, deschiderea scorului a fost oarecum rodul unei intimplari, Tamas lovind puternic o minge ce se incapatina sa intre in poarta.

Cu cele trei puncte vizibile inclusiv pe tabela de marcaj, nationala noastra a intrat in minutele de fotbal-spectacol, care au diferentiat-o de Slovenia, si chiar si-a permis sa rateze cu lejeritate cind a ajuns in fata portii aparate de Handanovic. A mai marcat o data, cind Nicolita a speculat o pasa trimisa prea incet de un aparator sloven catre propriul goalkeeper.

Mai erau 20 de minute, iar atunci si-au dat seama inclusiv suporterii sloveni ca zarurile au fost aruncate. Torte din cele pregatite pentru a celebra victoria au fost azvirlite cu ciuda inspre teren, insa spiritele au fost repede calmate de cei 17 stewarzi pusi sa vegheze asupra aripii dure a galeriei slovene. Miercuri, la Timisoara, Romania si Slovenia joaca din nou, in etapa a saptea a campaniei de la calificare la Europenele de anul viitor. Dupa sase meciuri jucate, Romania s-a instalat in fruntea grupei G, depasiind la golaveraj Olanda, si se mentine cu doua puncte in fata Bulgariei, care a cistigat aseara in Belarus cu 2-0. Intr-un alt joc al grupei G, Albania – Luxemburg 1-0.