Inchiderea rafinariei Arpechim a costat bursa nu mai putin de 448 de milioane de euro in prima zi.

Din aceasta suma, 432 de milioane de euro vin din pierderea inregistrata de actiunile Petrom, iar 16 milioane de euro de la actiunile Oltchim. Calculul are la baza cursul euro de ieri de 3,2725 lei, precum si pierderea de 0,0250 lei pe actiunea SNP (inmultita cu numarul de actiuni ale companiei, adica 56,6 milioane) respectiv de 0,0150 lei pe actiunea Oltchim.

Sedinta bursiera din 29 mai a debutat cu o surpriza. Actiunile Petrom au fost suspendate timp de o ora de la tranzactionare (de la 9.30 la 10.30) din cauza faptului ca Bursa de Valori Bucuresti (BVB) a facut public pe site comunicatul Petrom privind inchiderea rafinariei Arpechim. In astfel de cazuri, regulamentul BVB prevede suspendarea de la tranzactionare a titlurilor companiei respective pe o perioada scurta de timp, pentru ca investitorii sa poata intra in posesia informatiei. La ora 10.30, titlurile Petrom au intrat in ringul bursier, valoarea actiunilor SNP urmind un trend descrescator.

Inca din primele minute de tranzactionare, pretul a coborit la 0,5150 lei/actiunea, fata de 0,53 lei/actiunea pretul de referinta. De fapt, 0,5150 lei a fost ieri pretul maxim de tranzactionare pe actiunea SNP, cel mediu fiind de 0,5100 lei, in timp ce la final actiunea a inchis pe minimumul sedintei, mai precis pe 0,5050 lei. Pierderea pe actiunile SNP a fost in sedinta bursiera de ieri de 4,72%, fiind tranzactionate un numar de 11,43 milioane de actiuni in valoare de 5,83 milioane de lei. Si titlurile Oltchim Rimnicu Vilcea au scazut in sedinta bursiera de ieri cu 2,48%, tot ca urmare a inchiderii rafinariei Arpechim, aceasta aprovizionind de fapt combinatul vilcean cu produse petroliere. In final, actiunile Oltchim au inchis la 0,59 lei/actiunea, fata de 0,6050 lei pretul de referinta. In schimb, au avut de cistigat titlurile Rompetrol Rafinare Constanta, cresterea la bursa pe acest emitent fiind de 1,22% (de la 0,0899 lei/actiunea la 0,0910 lei/actiunea). „Cred ca actiunea SNP se va stabiliza in jurul valorii de 0,5 lei/actiune. Inchiderea rafinariei Arpechim a avut un puternic impact negativ in piata atit pe titlurile SNP, cit si Oltchim", anunta Iulian Panait, presedintele firmei de consultanta financiara KTD Invest. (Dan Odagiu)

Tariceanu: OMV a investit putin Datele preliminare indica faptul ca sumele varsate de Petrom pentru investitii la Arpechim sint destul de reduse comparativ cu profitul companiei, a declarat premierul Calin Popescu Tariceanu, care a cerut Ministerului Mediului sa „creasca presiunea" pentru ca rafinaria sa respecte cerintele de mediu. Seful Guvernului a precizat ca a fost informat luni seara de ministrul Mediului despre situatia rafinariei Arpechim, pe care a catalogat-o ca „preocupanta si neverosimila".

„Nu poate fi comanda politica" Marius Stanca (foto), directorul Agentiei de Mediu din Pitesti, omul care a reusit sa injumatateasca vinzarile Petrom, raspunde la intrebarile momentului.

Ati raspuns la o comanda politica?

Institutia pe care o conduc face o singura politica, cea de mediu. Spre deosebire de alte institutii, eu nu raspund prefectului. Asta pentru ca eu coordonez activitatea de mediu pe sapte judete. Si intrucit pe aceasta regiune nu a fost numit un guvernator, deocamdata ma subordonez direct doar Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului din Bucuresti. De unde, iar, nu poate fi comanda politica, pentru ca momentan nu are presedinte, fiindca acesta si-a dat demisia.

Nu vi se pare ca inchiderea Arpechim este o masura prea dura? Nu se putea altfel?

Daca este dura sau nu trebuiau sa se gindeasca dinsii. Pentru ca lumea a inteles gresit – nu noi am decis masurile acelea de modernizare pentru respectarea prevederilor de mediu, ci chiar OMV-Petrom. Ei au obtinut tranzitie de la Bruxelles pina in 2012, dar au un pachet de 25 de masuri, repet, propuse chiar de ei, care trebuie indeplinite pina atunci. Or, acestea doua pentru care am inchis rafinaria trebuiau indeplinite pina la 31 decembrie 2006. Am pus mina pe planul lor de investitii de la OMV din Austria si acolo scrie ca aveau de gind sa le termine prin 2009, si nu dupa cum s-au angajat. Asta e tot.

Masura pentru Patriciu? Decizia de a suspenda licenta de mediu pentru Arpechim ar putea fi primul pas catre achizitionarea rafinariei de catre omul de afaceri Dinu Patriciu, au declarat surse din piata petroliera citate de NewsIn. „Impreuna, Arpechim si Oltchim asigura o masa critica de 600.000-800.000 de tone de produse, ceea ce ii convine de minune lui Patriciu", au spus sursele citate. Contactat de NewsIn, Patriciu a negat ca ar intentiona sa cumpere rafinaria de la Pitesti. Potrivit acelorasi surse, vinzarea Arpechim este foarte posibila in viitorul apropiat, iar inchiderea rafinariei din motive de poluare a mediului nu face decit „sa arate publicului" presiunea la care este supus grupul OMV. (S.B.)

Pretul la combustibil inca nu ia foc Inchiderea celei de-a doua mari rafinarii din Romania nu va afecta piata combustibililor. „Nu va exista nici un fel de deficit de combustibil in piata din Romania. Oricum, 50% din ce se produce in Romania merge la export", a declarat, pentru Cotidianul, Dinu Patriciu, presedintele Rompetrol. Omul de afaceri liberal crede ca pretul combustibilului nu va creste ca urmare a deciziei de suspendare a licentei de mediu pentru rafinaria din Pitesti. De aceeasi parere este si fostul ministru al Finantelor Ionut Popescu. „Nu cred ca va creste pretul combustibilului. De altfel, nu cred ca piata in general va fi foarte afectata. Daca Petrom nu mai are unde sa rafineze poate foarte simplu sa importe de la rafinariile OMV", ne-a spus Popescu.

In privinta posibilitatii ca Petrom sa rafineze o parte din cantitatea de petrol extrasa din Romania la rafinaria Midia, Patriciu spune ca este exclus. (S.B.)

Cazul Arpechim ar putea sa nu ramina singular Fostul Sef al Garzii de Mediu, Silvian Ionescu, aminteste si de faptul ca in situatia Arpechim s-au mai aflat si alte companii importante din Romania. „Am ordonat verificari si au fost gasite nereguli la aproximativ 20 de intreprinderi, printre care Oltchim, Romplumb si complexurile energetice Rovinari, Turceni si Craiova", ne-a declarat Ionescu. Contactati de Cotidianul, fostii directori a doua dintre institutiile citate de Ionescu spun ca nu au primit nici un avertisment in acest sens. „Noi nu am avut probleme de acest gen la Rovinari. Nu s-a pus niciodata problema sa ni se ridice autorizatia de mediu. Cel putin cit am fost eu director", ne-a declarat Ion Dondera, fostul director al complexului energetic Rovinari. „Noi am avut ceva probleme, insa doar pe partea miniera. Am primit si o amenda in acest sens. Daca cineva spune ca la Turceni au fost probleme grave de mediu pe partea de termocentrale, inseamna ca nu cunoaste legislatia", spun reprezentantii complexului Turceni.(S.B.)